България и още 17 страни членки са проявили интерес за достъп до заеми от най-малко 127 млрд. евро по инструмента за въоръжаване "Действие за сигурност за Европа", известен като SAFE, съобщи Европейската комисия.
Инструментът е на обща стойност 150 млрд. евро.
Освен България, интерес проявяват Белгия, Чехия, Естония, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Португалия, Румъния, Словакия и Финландия.
Проявеният интерес ще позволи на Комисията да оцени искането и да се подготви да увеличи набирането на средства на капиталовите пазари.
Крайният срок за официалното подаване на молби за заеми по SAFE е 30 ноември.
Механизмът SAFE е част от плана "Превъоръжи Европа" (ReArm Europe), обявен през март от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Предназначението му е да подкрепи членките при инвестиции в отбранителната промишленост чрез съвместни обществени поръчки.
Заемите по SAFE са подкрепени от европейския бюджет и ще бъдат предоставяни при поискване. За да ползват заеми, членките трябва да представят национални планове за инвестиции в отбранителната промишленост.
Редица страни от ЕС смятат чрез този инструмент да въоръжат Украйна.
Десетки сгради в цялата страна бяха осветени в зелено в подкрепа на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Сред тях сградата на Народното събрание в столицата, фасадите на общините в Търговище, Смолян, Сливен, ДКЦ 1 в Добрич, на различни сгради в Разград и Варна. В цветa на донорството и трансплантацията - зелено, беше..
Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски определи като "червена линия" за Скопие спазването на правата на цитирам "македонския народ в Западна България, който да има свой представител в съвета за малцинствата към българското правителство". Претенцията към София Мицковски обяви по време на тържество в Прилеп по повод Деня на народното въстание -..
На 79-годишна възраст почина холивудската легенда Даян Кийтън. Носителката на „Оскар“ оставя след себе си наследство в киното, което е белязало няколко поколения. Актьорската ѝ кариера започва на сцената на Бродуей през 60-те години, когато участва в постановката на Hair. Само година след дебюта си през 1968-а Кийтън получава номинация за наградата..
В Гърция затегнаха контрола върху отдаване на имоти. Глобяват за нерегистриран имот в регистъра. Под строг контрол се поставят собствениците на жилища, отдавани за краткосрочен наем. Независимият орган за публични приходи извършва проверки като изтри от рекламните сайтове хиляди предложения за краткотрайно наемане на жилище. Според гръцките власти..
Оранжев код за силни дъждове е обявен във Валенсия, южната част на каталонската провинция Тарагона и Балеарските острови. Бурята „Алис“ предизвика частични наводнения в райони на Мурсия и Аликанте. В Мурсия реките и деретата постепенно се връщат в коритата си и няма риск от наводнения след обилните валежи. На места са паднали близо 180 литра на..
Родители са недоволни от качеството на храната за децата в дупнишките училища - над 10 сигнала са подадени в Общината, касаещи студени, недобре приготвени храни или в недостатъчно количество. Това съобщи на пресконференция кметът на града Първан Дангов. Имало оплаквания и на проемния ден на градоначалника и доста коментари в социалните мрежи...
Стотици граждани от цялата страна посетиха АЕЦ "Козлодуй” в деня на отворените врати в централата видяха къде се произвежда над една трета от електроенергията в България. В информационния център бяха показани тематични филми и бяха осигурени печатни материали за дейността на атомната централа. Посетителите имаха възможност да разгледат командните и..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..