Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Англия: Арести на протести пред хотели за мигранти

Крайнодесен протест пред хотел с кандидати за убежище, Лондон, 2 август 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

15 души са арестувани при протести на различни места в Англия пред хотели, в които са настанени кандидати за убежище. Активисти на антимигрантски организации влязоха в сблъсъци с контрадемонстранти в Лондон и Нюкасъл и преди шествие в центъра на Манчестър. Полицията в Лондон въведе ограничения преди демонстрацията, като определи специални зони за отделните демонстрации.

Повод за недоволството е случай в град Епинг отпреди седмици, при който мигрант беше задържан за три опита за сексуално посегателство над малолетни.

През последните седмици се надигна вълна от протести пред хотели за мигранти. От министерството на вътрешните работи обявиха, че броят хотелите за настаняване на кандидати за убежище е намалял от 400 на по-малко от 210 през последните две години.

През изминалите месеци вълната от недоволство срещу миграцията във Великобритания все повече се надига, на места се стигна и до сблъсъци и размирици.

Пред "Сънди таймс" министърът на вътрешните работи Ивет Купър заяви, че иска да възстанови реда и контрола в системата за предоставяне на убежище, като бъде ускорен процесът на взимане на решения. Очаква се промените да бъдат въведени през есента.


По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС обсъжда отново промените в Закона за отбраната и въоръжените сили

Народното събрание ще обсъди повторно промените в Закона за отбраната и въоръжените сили,  след като президентът Румен Радев наложи вето на текстове от закона. В началото на пленарната седмица Председателският съвет в Народното събрание ще реши в кой от дните да влезе за обсъждане на първо четене бюджетът за 2026 година.  Държавният глава..

публикувано на 19.11.25 в 04:23

В Кипър започват мащабна програма по залесяване

В Кипър започва една от най-мащабните програми за залесяване и против ерозия на планинските склонове, обявиха от земеделското министерство. Спешните мерки целят възстановяване и защита на изгорелите горски площи при големия пожар през юли.  Планът за озеляване на унищожения планински район в област Лимасол ще продължи 3 години и е на обща стойност..

публикувано на 19.11.25 в 04:18
Киър Стармър

Група лейбъристи оспорват Киър Стармър като лидер на партията

Във Великобритания 80 депутати от управляващата Лейбъристка партия са готови да подкрепят оспорване на поста на Киър Стармър като лидер на партията и респективно премиер на страната, съобщи вестник "Таймс".  Членовете на така наречената група "Трибюн" на лейбъристки депутати, твърдят, че имат номинациите, необходими за стартиране на лидерска..

публикувано на 19.11.25 в 03:22

Учителите в Кипър стачкуват срещу нова система за оценяването им

Учителите в Кипър стачкуват тази сутрин, протестирайки срещу предлаганата от правителството нова система за оценяването им. Обсъждането на законопроекта за нея започва днес следобед в образователната комисия в парламента.  Новият механизъм за атестация на учителите цели модернизация на образователната система и цялостно подобряване на..

публикувано на 19.11.25 в 02:13

Испания обмисля универсална помощ за грижи за деца

Правителството в Испания обмисля въвеждането на универсална помощ за грижи за деца. Една от партиите в коалицията зад кабинета иска призовава за отпускането на 200 евро на месец за всички деца до 18-годишна възраст. Според финансовия министър Мария Монтеро съществуващите инструменти за борба с детската бедност първо трябва да бъдат..

публикувано на 19.11.25 в 01:41

ЕК наложи защитни мерки за вноса на феросплави

Европейската комисия наложи окончателни защитни мерки върху вноса на определени феросплави в ЕС, за да предпази местната индустрия от сериозни щети. Решението идва след 11-месечно разследване, което доказва нарастващ внос и спад в пазарния дял на европейските производители - от 38% през 2019 г. до 24% през 2024 г.  Новите мерки включват квоти за..

публикувано на 19.11.25 в 01:34

Конгресът на САЩ одобри публикуването на материалите по разследването срещу Епстийн

Камарата на представителите на американския Конгрес гласува с огромно мнозинство Министерството на правосъдието да бъде задължено да публикува материалите по разследването за сексуални престъпления на финансиста Джефри Епстийн. Предложението за обнародване на документите беше одобрено с 427 на един гласа,  Единственият обявил се против -..

публикувано на 19.11.25 в 01:02