Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се СЕМ да обжалва решението на Административния съд-София, свързано с избора на директор на БНТ

Снимка: БТА

Очаква се тази седмица Съветът за електронни медии да вземе решение за обжалване на решенията на Административен съд София-област от 1 август, с които се определя като незаконосъобразно разпореждането на СЕМ за така нареченото предварително изпълнение за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия от 2022 година.
Делата бяха образувани след жалби на двама от кандидатите за поста – сегашният ръководител на БНТ Емил Кошлуков и Ирина Величкова. Спирането на предварителното изпълнение обаче не спира новата процедура за избор на генерален директор, която СЕМ насрочи. 

На 15 юли Съветът за електронни медии изпълни указанията на съда във връзка с избора на генерален директор на БНТ. Така процедурата по избора беше върната във финален етап гласуване на кандидатурите на всеки от осемте кандидати - Сашо Диков, Ирина Величкова, Сашо Йовков, Василена Матакева, Емил Кошлуков, Венелин Петков, Красимир Ангелов, Светлана Божилова.

През 2022-ра нито един не събра нужните поне три гласа "за". Последваха съдебни дела, заради които вече трета година генералният директор на БНТ Емил Кошлуков продължава да заема поста при изтекъл мандат.

И на 15 юли тази година нито един кандидат не събра нужните гласове, СЕМ прекрати старата процедура и обяви нова за избор на генерален директор на БНТ. СЕМ гласува и да се приложи така нареченото предварително изпълнение на взетите решения, за да не бъдат спрени в случай на обжалване.
То беше мотивирано от председателя на СЕМ Симона Велева с цел да се защитят особено важни държавни и обществени интереси или поради опасност, че може да бъде сериозно затруднено изпълнението на решението. Тя се позова на Административнопроцесуалния кодекс.

Последваха жалби от двама от кандидатите за предварителното изпълнение. Според съда не са налице приетите основания за допускане на предварително изпълнение.

Съдът остави без уважение искането на СЕМ за отвод на съдия Марияна Лазарова-Кабакчиева и определи като неоснователен аргумента на медийния регулатор, че същият съдия вече е разглеждал предходния спор, продължил близо три години между същите страни.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Постепенно се норнализира обстановата след наводненията по Черноморието

Оранжев код за значителни валежи е обявен за днес за областите Плевен, Ловеч, Велико Търново, Ловеч, Русе, Разград, Добрич и Силистра. А жълт код е в сила за областите Монтана, Враца, Габрово, Търговище, Шумен и Варна, сочи справка на сайта на Националния институт по мереорология и хидрология.  Постепенно се норнализира обстановата по Черноморието, след..

публикувано на 08.10.25 в 05:30
Болница

Павликени на протест с искане управителят на общинската болница да остане на поста си

Жители на Павликени излизат днес на протест с настояване д-р Ренета Кръстева да остане управител на общинската болница в града. Демонстрацията е насрочена за 15 часа пред сградата на община Павликени или един час преди да започне сесията на общинския съвет.  На нея за управител на общинската болница се очаква да бъде избран онкохирургът д-р..

публикувано на 08.10.25 в 05:25

МС обсъжда отпускането на допълнителна помощ за пострадалите от наводненията

На днешното редовно заседание на правителството министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов внася за разискване предложение - пострадали домакинства от наводненията по южното Черноморие да получат допълнителна помощ от 3000 лева, а наследниците на загиналите заради водната стихия еднократни обезщетения. Допълнителна помощ от 3000..

публикувано на 08.10.25 в 04:55

Административният съд Сливен не даде ход на делото за изгаряне на различни отпадъци в ТЕЦ "Инж. Ангел Ангелов"

Административен съд Сливен не даде ход на делото срещу изгаряне на гориво от различни видове отпадъци в ТЕЦ "Инж. Ангел Ангелов" ЕАД, заведено от група граждани. Те оспорват измененото комплексно разрешително, издадено Министерство на околната среда и водите, с което изгарянето на гориво от различни отпадъци може да става вече в два котела, разясни..

публикувано на 08.10.25 в 04:43

В община Бойчиновци не предвиждат вдигане на такса смет

Община Бойчиновци не предвижда вдигане на такса смет от следващата година по метода "замърсителят плаща", тъй като  населението е възрастно и  трудно ще си плаща . Годишно общината дофинансира сметосъбирането с над 250 хиляди лева. "Няма да променяме такса битови отпадъци докато не бъдем принудени", каза кметът Светлин Сретениев...

публикувано на 08.10.25 в 04:35

Ръководителят на делегацията на "Хамас" поиска гаранции за спиране на войната

Ръководителят на делегацията на "Хамас", която участва в преговорите в Египет за спиране на огъня в Ивицата Газа, заяви, че движението иска американския президент Доналд Тръмп и посредниците да предоставят "гаранции", че войната "ще спре веднъж завинаги".  В интервю за египетската телевизия "Ал-Кахера" той каза, че групировката не се доверява на..

публикувано на 08.10.25 в 03:33
Районът на инцидента в Мадрид

Най-малко две са жертвите на рухналата сграда в Мадрид

Най-малко двама са загиналите след рухването на сграда в центъра на Мадрид. Кметът на столицата Хосе Алмейда не потвърди възможността другите двама, които се издирват, да бъдат намерени живи. Едно от откритите тела е на мъж, но полът на втората жертва все още не е ясен. До момента е известно, че четиримата изчезнали са трима мъже и една жена. В..

публикувано на 08.10.25 в 03:06