Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мигрантите през Ламашна надхвърлиха 50 хиляди, откакто британските лейбъристи са на власт

Мигранти, прекосяващи Ламанша на малка лодка
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Броят на мигрантите, прекосили Ламанша с малки лодки, откакто лейбъристите в Обединеното кралство дойдоха на власт миналото лято, надхвърли 50 000.

Данните на Министерството на вътрешните работи показват, че 50 271 души са предприели опасното пътуване, като само в понеделник 474 мигранти са акостирали на английския бряг.

Отделно френските власти потвърдиха, че жена е починала в понеделник, докато се е опитвала да се качи на лодка, за да прекоси Ламанша.

Позовавайки се на данните, министърът на образованието Бриджит Филипсън заяви, че правителството "ще се справи с проблема", добавяйки, че разбира "разочарованието, което хората изпитват". Но лидерът на консерваторите в опозиция Кеми Бейденок каза, че данните показват, че "планът на лейбъристите за разбиване на бандите на трафиканти на хора е бил просто лозунг".

Според Международната организация по миграция, която е агенция към ООН, най-малко 20 души са загинали тази година при опит да преминат Ламанша. Данните включват хора, които са пътували до контролно-пропускателен пункт и са починали при други обстоятелства, като например автомобилни катастрофи или поради медицински проблеми.

Последните данни за преминаване на границата идват в момент, когато министрите продължават да изпитват проблеми с това как да се справят с бандите за трафик на хора, което беше ключово обещание на премиера Киър Стармър, когато стана министър-председател.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лиляна Павлова: На България няма да се наложи да спасява държави от еврозоната, които изпитват трудности

На България няма да се наложи да спасява държави от еврозоната, които изпитват трудности. Това заяви пред БНР Лиляна Павлова, бивш вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка. "В договорите, които подписваме и в правилата, които функционират, много ясно е казано, че нито една държава няма да плаща дълга на друга . Ние участваме със..

публикувано на 24.11.25 в 09:10
Изглед към столицата на Косово Прищина.

Прищина остава без обществен транспорт

Косовската столица Прищина остава без обществен транспорт от днес, 24 ноември, съобщи вчера кметът Пърпарим Рама, цитиран от вестник "Коха диторе", предаде БТА. Той заяви, че това се случва, тъй като бюджетът на Прищина е "блокиран по изцяло политически причини" от косовското Министерството на финансите, като заяви, че за първи път в историята..

публикувано на 24.11.25 в 09:06

Антон Иванов: Сигурен съм, че ще има компенсация за битовите потребители и през следващата година

Сигурен съм, че ще има компенсация за битовите потребители и през следващата година. Това заяви пред БНР Антон Иванов, Български енергиен и минен форум. Той обаче не се ангажира с прогноза за размера й.  "Процесът на либерализация на пазара в България върви като последователно ценово приближаване на отделни групи потребители към онези нива,..

публикувано на 24.11.25 в 08:40
Валя Гигова

Валя Гигова: Адвокатурата е длъжна да пази авторитета на съда

Органите на адвокатурата са длъжни да пазят авторитета на съда . Съдът е единственото, което ни остана, за да запазим усещането за справедливост в обществото. Много трябва да се внимава с говоренето за съда. Това коментира в интервю за БНР адвокат Валя Гигова. Обществото трябва да бъде чуто, само че не може да бъде чувано от съда,..

публикувано на 24.11.25 в 08:29

"Изправи се.БГ" с жалба срещу поскъпването на зоните за паркиране в София

Представители на гражданската платформа "Изправи се.БГ" ще внесат в Административния съд София - град жалба, подписана от десетки граждани, срещу решението на Столичния общински съвет за двойно поскъпване на паркирането в синя и зелена зона.  Жалбата и подписката са насочени и срещу разширяването на зоните за паркиране. В различни..

публикувано на 24.11.25 в 08:18
Началникът на президентската администрация в Киев Андрий Ермак и държавният секретар на САЩ Марко Рубио в Женева, ноември 2025 г.

Христо Римпопов за мирните преговори за Украйна: Пазарлък, който започва от крайни позиции

Това по-скоро е план на Русия за прекратяване на войната, каза пред БНР журналистът Христо Римпопов от Клуб Z за огласения от САЩ мирен план, състоящ се от 28 точки. Възникват сериозни въпроси относно разделението на американската администрация . И при Байдън имаше разногласия, но тук те вече избиват на повърхността , отбеляза той...

публикувано на 24.11.25 в 07:46

Стачка на летището в Брюксел отменя полети

Полетът на "България ер" от Брюксел за София на 26 ноември е отменен заради започващата днес тридневна стачка в Белгия, пише в сайта на международното летище в белгийската столица. Всички излитащи оттам полети за сряда се анулират, но полетът от София за Брюксел ще се осъществи. Отменени са за 26 ноември всички излитащи и кацащи полети от..

публикувано на 24.11.25 в 07:29