Проблем с обезопасителния колан или счупване на рамката върху, която стоят туристите, е вероятната причина за инцидента, при който 8-годишно момче падна от парашут в морето на Южния плаж в Несебър. Това мнение изрази директорът на ИА "Морска администрация" в Бургас кап. Живко Петров. Той отхвърли възможността инцидентът, при който загина детето, да е причинен от скъсано въже. Междувременно от Министерството на здравеопазването разпоредиха незабавна проверка на действията на пристигналите на място две линейки, за да бъдат изяснени всички обстоятелства по случая.
Месец преди инцидента, при който загина 8-годишното момче, на 17-и юли ИА "Морска администрация" е извършила проверка на фирмата "Венис Марина", която от 15 години се занимава с предоставянето на водни атракциони. Целта на проверката е била да се установи дали лодките са оборудвани със спасителни средства, дали екипажът, който ги управлява е квалифициран и безопасен ли е коридорът, по който се движат. Дали са изправни и в добро състояние обезопасителните колани и въжетата според Наредбата не се проверява, каза кап. Живко Петров –директор на МА в Бургас. А каква е най-вероятната причина за инцидента:
"Детето пада от парашута. Следствието следва да установи как това се е случило. Тоест, има някакво счупване на рамката върху която те стоят, или скъсване на нещо. Иначе изпадаме в спекулации, но това, което знам за тази услуга е, че това са доста здрави и дебели колани, с които се връзват хората към парашута. Всичко направено от човешка ръка може да се скъса, но това е първи такъв инцидент. Аз от 20 години наблюдавам такива атракции, досега не сме имали такъв инцидент".
Първата пристигнала на място линейка е била напълно оборудвана за оказване на долекарска помощ, съобщиха от министерството на здравеопазването. Така опровергаха коментари на свидетели, че линейката се е върнала, защото не е била оборудвана. С втората линейка от Бургас е пристигнал реанимационен екип. От министерството разпоредиха проверка на предприетите действия между отделните звена.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..