Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е необходимо институционално следене

Лияна Панделиева: Асоциации и клубове да контролират сигурността при рискови туристически атракции

| Интервю
Лияна Панделиева
Снимка: Диана Янкулова

Стига институционално следене, това е български безумен патент. Всяка институция, натоварена със следене на нещо, обримчва с толкова много безумни изисквания на дейността, че я прави неизпълнима и в същото време простите протоколи не се изпълняват, следят се само на хартия, защото е невъзможно да се следи, препоръча журналистът Лияна Панделиева в интервю пред БНР.

В предаването "12+4" тя коментира трагедията със загиналото 8-годишно дете на плажа в Несебър. Момченцето падна от парашут от 50 м височина, след като се къса предпазния колан.

"Единственото за контрола на парашута се отнася въжето - да е не по-дълго от 80 м. Всичко останало е отговорност на парашута", посочи тя.

Според нея всяка дейност има някаква организация зад гърба си -  клуб, асоциация, организация и са ангажирани хора, които са наясно с  "а" и "б" на тази дейност и с всички изисквания, тази дейност да е безопасна:

"Туризмът е възможно най-частният бизнес и не трябва държавни институции за закачаме, за да е успешен. Трябва държавата да възложи на всяка конструкция, както  и да се нарича тя, да следят за безопасността в своя сектор. И те да са носители на сигурността. Нека всяка от тези организации удостовери кои са тези фирми, които се занимават с конкретната дейност, например парасейлинг, които отговарят на тези изискванията за безопасност. Предоставят този списък на Министерство на туризма  и по начина, по които са публикувани всички легални туроператори, да се публикува и списък с отделните рискови занимания. И тогава туроператорът, общината, концесионерът ще знаят дали са подходящи да работят на това място, или са пълни самозванци. Нито едно министерство не може да отговорно."

Панделиева посочи, че в България има достатъчно добри компании, които правят сертификация по ISO и стандартизация.

"Сега спорят, Министерство на туризма или ММС да пишат правила. Те не трябва да имат такива експерти. Нека съберат онези, които знаят и да им възложат задачата. Когато тези хората кажат, "ние гарантираме за този бизнес", да знаем, че бизнесът работи правилно. Нека всяка частна организация да удостовери кои са фирмите, отговарящи на пълната безопасност. Нека частният бизнес частно си свърши работата и си поеме отговорността", предлага Лияна Панделиева.

Тя е убедена, че българският туризъм тепърва ще усеща резултатите от нещастните случаи. И като проблем посочи, че за такива дейности като парасейлинг не се предлагат застраховки, защото няма такъв застрахователен продукт.

"И на туризма ни тепърва ще се отразява случилото се, ще усещаме шамарите и този камшичен удар, който си нанасяме с разрушителното лято, натоварено с толкова травматизъм и смърт. И се чудя, когато се създаде надминистерската агенция, с 8 министерства и под шапката ва МС, за да създадем единен продукт, какво обещаваме с него? Като дойдат хората тук, с охранителни кордони ли ще ги пускаме по пътищата", попита Панделиева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Въвеждат се изрични основания за отмяна на постановления за прекратяване на наказателни дела от главния прокурор

Парламентът прие на първо четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които се въвеждат изрични основания, при които главният прокурор да може да отменя постановления за прекратяване на наказателни производства. Измененията са внесени от Министерския съвет и бяха одобрени със 160 гласа "за", без "против" и с 20 "въздържал се". Предвижда..

публикувано на 02.10.25 в 18:33

Депутатите удължиха работното си време, обсъждат законови промени за ръководството на службите

Депутатите удължиха работното си време днес, за да обсъдят законови промени за ръководството на службите за сигурност.  Преди дебатите в пленарната зала лидерите на политическите сили коментираха казуса в кулоарите на Народното събрание. В НС обсъждат законодателни промени за строителството, социалните услуги и националната сигурност..

публикувано на 02.10.25 в 18:26
Дмитрий Песков

Кремъл: Намерението на САЩ да помагат на Киев с данни за насочване на ракети е опасен симптом

Като опасен симптом окачестви говорителят на руския президент Дмитрий Песков намерението на САЩ да помогнат с ракети и разузнавателни данни на Украйна за удари в дълбочина на руската територия върху обекти от енергийната инфраструктура на Москва. САЩ ще помагат на Украйна с данни за насочване на ракети Песков обаче подчерта, че никакви..

публикувано на 02.10.25 в 18:20

Премиерът Желязков увери, че България пази европейските граници изключително добре

България пази европейските граници изключително добре и успешно, и натискът от Турция към вътрешността на Европа е намалял значително - увери премиерът Росен Желязков. Това съобщиха от правителствената пресслужба. Желязков направи изявлението по време на дискусия за миграцията в рамките на среща на върха на Европейската политическа общност в..

публикувано на 02.10.25 в 18:06
Детска градина

Кметът на Поморие: Кой сте вие бе, г-н Василев, да арестувате и да будите гражданско неподчинение

Случаят в детската градина "Радост" в Каблешково, при който родители подадоха жалби до всички институции за психическо, физическо и сексуално насилие срещу 4 годишно момиченце, прерасна в политически скандал.  Депутатът и лидер на партия "МЕЧ“ Радостин Василев  заплаши от трибуната на НС, че ще блокира Каблешково и ще осъществи граждански арест..

публикувано на 02.10.25 в 17:55
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен поздравява украинския президент Володимир Зеленски на срещата на върха на ЕПО в Копенхаген

Инцидентите с дронове над страни от НАТО са във фокуса на срещата на ЕПО в Копенхаген

Основната тема на срещата на върха на Европейската политическа общност в Копенхаген трябваше да бъде борбата с нелегалната имиграция и подкрепата за Украйна. Но инцидентите с неидентифицирани безпилотни апарати в небето на северноевропейски страни от НАТО измести фокуса в дискусиите на 47-те лидери в Копенхаген. Под закрилата на датското небе..

публикувано на 02.10.25 в 17:45

Новите сметки на Столична община в Пощенска банка вече са активни

Новите разплащателни сметки, сметките за събиране на приходите на Столична община, физическите и виртуални ПОС терминали, са вече активни, съобщава кметът на София Васил Терзиев на страницата си във "Фейсбук". Пощенска банка - новата обслужваща банка на Столичната община От вчера, 1-ви октомври, Пощенска банка ("Юробанк България“ АД) пое..

публикувано на 02.10.25 в 17:41