Предложението на правителството за главен секретар на МВР е настоящият изпълняващ функциите Мирослав Рашков.
Това потвърди премиерът Росен Желязков пред журналисти в Костинброд.
Утре кабинетът официално ще утвърди кандидатурата, за да я предложи на президента, който трябва да издаде съответния указ.
Предложението Мирослав Рашков да стане титуляр на поста главен секретар на МВР Желязков обвърза с неговата политическа неутралност:
"Политическата неутралност на Мирослав Рашков и неговият потенциал да ръководи структурите в Министерството на вътрешните работи, стоейки далеч от политическите препирни".
След съгласувателна процедура ще бъдат приети официално и предложенията за назначаването на посланици, за които президентът да издаде укази.
Премиерът, противно на президента, не смята, че има прекомерно забавяне в процедурата, която изисква и предварително съгласуване:
"Това предварително съгласуване има една цел - да се синхронизират вижданията на държавния глава и правителството по отношение на външнополитическата дейност на държавата в лицето на посланиците. Радостното е, че президентът съгласува тези имена".
Утре също с решение на правителството предложенията за посланици ще бъдат предложени на президента официално. Ще има и такова за посланик на България в Съединените щати, допълни Желязков.
Българската академия на науките отбелязва 156 години от основаването си с тържествено събрание. Акцент ще бъде и друга значима дата - 155 години от учредяването на "Периодическо списание" - първото научно издание на съвременна България, което продължава да съществува. Ще бъде връчена "Голямата награда за наука на БАН".
Редица части на САЩ бяха засегнати от бурни ветрове, проливни дъждове и наводнения. В Аляска има хора в неизвестност след ураганни ветрове и наводнения по крайбрежието. Валят проливни дъждове в Северна и Южна Каролина, извънредно положение е обявено за Ню Йорк и Ню Джърси, а на летищата от Вашингтон до Бостън има закъснения и отменени..
В Пазарджик при 94 процента обработени протоколи "ДПС-Ново начало" се затвърждава като първа политическа сила в новия общински съвет, получавайки подкрепата на малко под 17 процента от вота на избирателите. На втора позиция е ПП-ДБ с 12,34 на сто от гласовете. ПП "Свобода" е трета политическа сила с над 9 процента. Водач на..
Сайтът за представяне на цените на част от стоките в големите търговски вериги все още търси своето най-добро представяне, призна в интервю за "Преди всички" заместник-министърът на икономиката Дончо Барбалов. "Сайтът е натоварен с много очаквания. Един иска да види къде е най-евтиното кисело мляко в града, друг – да види дали киселото..
От днес започва раздаването на пакети с хигиенни материали и хранителни продукти на хора в нужда по програмата за материално подпомагане на "Европейския социален фонд Плюс". Продуктите са закупени от Агенцията за социално подпомагане и ще бъдат раздавани от служители и доброволци на Българския Червен кръст в над 300 пункта в цялата..
Украинско нападение с дрон е довело до пожар в голям петролен склад на анексирания от Русия украински полуостров Крим. Дронът е ударил съоръжението в град Феодосия през нощта, предизвиквайки пожар, според назначения от Русия лидер на Крим Сергей Аксьонов. Засега няма данни за жертви. Според информациите над Крим са били свалени повече от 20..
От днес по графици за отделните общини в страната Българският червен кръст ще раздава пакети с хигиенни материали и основни храни. Те ще стигнат до над 640 хиляди нуждаещи се българи. Закупени са от Агенцията за социално подпомагане по европейската програма "Храни и основно материално подпомагане". Едночленните и двучленните семейства ще получат по един..
" Излиза, че Слави Трифонов е радетел на свободата на словото , което прави необяснимо внасянето на този мракобесен закон , подписан последно от..
"ГЕРБ и Пеевски водят целенасочени действия за отстраняване на кметовете на София и Варна. Тези две дестинации са им ключово важни за следващите..
"Не беше много необходима тази промяна. Донякъде управляващото мнозинство се опитва да направи ДАНС незаобиколим фактор. При положение, че..