Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Информираха ни за предполагаема руска намеса при GPS-заглушаването на сигнала на летище Пловдив

Снимка: Фейсбук/Министерски съвет
Чуй новината! Чуй новината:

Говорителката на Европейската комисия Ариана Подеста заяви, че инцидентът с полета на председателката Урсула фон дер Лайен в България е подчертал значимостта на нейната мисия в страните-членки на първа линия. 

Тя потвърди, че според получена информация от българското правителство, предполагаема руска атака срещу Фон дер Лайен по време на полета ѝ в неделя е деактивирала GPS навигационните услуги на летище Пловдив, като е принудила самолета да кацне.

Подеста подчерта, че това няма до промени политиката на Комисията спрямо Украйна и ще засили инвестициите в отбраната на ЕС:

"Ние, разбира се, сме наясно и в известен смисъл свикнали със сплашванията, които са редовна част от враждебното поведение на Русия Това само ще подсили нашия непоклатим ангажимент да засилим отбранителните способности за Украйна. Всъщност, този инцидент подчертава неотложността на мисията, която председателката извършва в страните членки на първа линия тези дни. Там тя видя от първа ръка ежедневните предизвикателства от заплахите, идващи от Русия и нейните проксита. Разбира се, ЕС ще продължи да инвестира в отбраната и готовността на Европа още повече след този инцидент".

Говорителката на Комисията Ана Кайза Итконен заяви, че е имало доста подобни инциденти на източния фланг на Европа, които сега зачестяват. Тя припомни, че 13 страни членки, сред които вероятно и България, са изпратили писмо до Комисията през юни, за да привлекат вниманието върху тях и влиянието им върху сигурността на мореплаването и въздухоплаването, както и върху икономиката като цяло.

"Ние вече работим върху специален авиационен план в сътрудничество с Агенцията за авиационна безопасност на ЕС, Евроконтрол, както и разбира се, със страните членки, доставчиците на навигационни услуги, производителите. В тези случаи, сътрудничеството и обмена на информация между страните-членки е от първостепенно значение", посочи Ана Кайза Итконен.

Инициативата за справяне с такива проблеми трябва да дойде от страните членки - от Финландия до Кипър, заключи Итконен. Тя припомни, че ЕС вече е санкционирал няколко компании, извършвали дейности по прекъсване на сигналите на GPS, от което са били засегнати държави от Общността.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАСЗЗ: Определянето на минимален срок на договорите за ползване на земята ще ощети 3,5 млн. българи

Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ) категорично се противопоставя на премахването на едногодишните договори за ползване на земите – това се казва в становище на организацията, изпратено до медиите. Такава промяна в закона би лишила милиони собственици на земеделски земи от доходи от рента и би се отразила пагубно върху..

публикувано на 05.11.25 в 19:49

Пореден протест на "Правосъдие за всеки" с искане за оставка на главния прокурор

Протестиращи се събраха пред Съдебната палата в София с искане на оставката на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Събитието е организирано от Инициатива "Правосъдие за всеки" във "Фейсбук". В района има засилено полицейско присъствие. Протестът иска да покаже, че една част от обществото е будна и не е съгласна със случващото се в..

публикувано на 05.11.25 в 19:03
Илюстративна снимка, архив.

Най-малко петима души са прегазени умишлено от кола на френския о-в Олерон

Във Франция най-малко петима души са били прегазени умишлено от автомобилист, който се врязал в пешеходци в туристическия остров Олерон.  Започнало е разследване. Двама души са в тежко състояние в интензивно отделение, още трима са в болница след нападението срещу пешеходци на остров Олерон - това са последните данни, които съобщи официално френският..

публикувано на 05.11.25 в 19:03

Затворник в Румъния е хакнал базата данни, променил присъди и превел пари на затворници

Двуфакторната идентификация отново е подложена на изпитание, след като изследователите са успели да открият начин да заобиколят през пикселите на екрана. А у нас втора компания обяви награда за залавяне на хакери.  Собственикът на водеща българска компания за стени за катерене Ивайло Певчев обяви награда от 50 000 лева за информация, която..

публикувано на 05.11.25 в 18:53

Енергоемките потребители ще бъдат компенсирани за високите цени на тока

Енергоемките потребители на електрическа енергия ще бъдат компенсирани заради високите цени на електроенергията, реши правителството. Те ще получат компенсации в размер до 50% от цената на използваната електроенергия при условие, че половината от получената помощ се инвестира в мерки за декарбонизация и за енергийна ефективност. Изплатените помощи не..

публикувано на 05.11.25 в 18:51

Процедури и писма - какво става в българския шахмат?

Българската спортна федерация по шахмат (БСФШ), която е член на Международната федерация по шахмат (ФИДЕ), съобщи, че до министъра на младежта и спорта Иван Пешев е изпратено писмо заради решението му да поднови лиценза на Българската федерация по шахмат 2022 (БФШ2022), въпреки че съдът излезе с решение, че той е бил издаден неправомерно по..

публикувано на 05.11.25 в 18:20
Проф. Бранислав Слънчев

Проф. Бранислав Сланчев: За демократите прозорецът е открехнат, от тях зависи дали ще го отворят

Очакваше се, че демократите ще спечелят, но не знам дали се очакваше, че ще спечелят всичко. Във Вирджиния във всички избирателни райони резултатите са се мръднали към демократите, каза проф. Бранислав Сланчев, преподавател в Калифорнийския университет в Сан Диего, в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира изборите за..

публикувано на 05.11.25 в 18:18