Повече от 150 вида птици обитават поречието на Янтра, която извива своите красиви меандри през Велико Търново. Можете да видите някои от тях, да си починете, да съберете тен, да се позабавлявате или просто да поседнете за малко на шарена сянка край ромола на реката в старопрестолния ни град. Тези възможности дават неговите два плажа – малки, романтични и любими на все повече хора. На тях се провеждат и различни културни събития през август.
Ако си мислите, че познавате Велико Търново, лъжете се. Историческата и духовната ни столица не е само царски и болярски крепости, средновековни църкви, стръмни стълбища и хълмове. На река Янтра през 20-е години на миналия век в Търново е имало речно пристанище с две тераси и голям площад към него, а по поръчка на Българския народен морски сговор по това време в реката на старопрестолния град са били пуснати първите спортни лодки у нас.
С шест бента за малко над два милиона лева през 1966 г. Тодор Живков и наследилият го като председател на Общонародния комитет за развитие на Велико Търново Пенчо Кубадински планират да превърнат Янтра в плавателна туристическа атракция. Идеята не се реализира. В края на 20-и век и до днес я подхващат кметовете на града. Лодки и водни колела по Янтра във Велико Търново все още няма, но има малък плаж под улица "Крайбрежна" в подножието на крепостта "Царевец".
"Когато преди три години за първи път се възроди плажът на Янтра, от моите родители, които са били студенти във Велико Търново, зная, че е имало плаж и са ползвали изключително активно. Аз не съм идвала, сега го откриваме с децата. Нещо, което с десетилетия е било загубило за града, сега го имаме, разказва великотърновката София Желева.
Това не е законен плаж, не е регистриран по надлежния ред, няма си спасител и медицински пункт, но великотърновци все повече си го обичат, поддържат го и посещават, особено когато в средата на август се провежда фестивалът "48 часа Варуша юг". На плажа на Янтра прекрасно времето си изкарват Явор и баща му Братан Братанов:
"На мен много ми харесва. Има столчета за сядане, хамаци, пейки, има много дървета и растения, за разлика от плажа на морето", казва момчето.
"Има много интересни инициативи за децата, интерактивни игри. Когато съм бил на годините на моя син, не съм идвал да се завалявам на плажа на Янтра под крепостта "Царевец". Това е голямо богатство за децата и ги връщат към природата", допълва бащата и обещава да доведе Явор отново.
На плажа на Янтра не само безплатно ще събирате тен и ще се разхладите в реката, но и можете да наблюдавате много видове птици и земноводни, разказва Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците:
"По време на редовния мониторинг сме установили над 150 вида птици. Има много защитени видове сред тях, които са включени в Червената книга, като например сивата чапла, големият гмурец, лешоядът, малкият креслив орел".
Не само великотърновци са препокрили плажа на Янтра под крепостта "Царевец" и новата крайречна зона между Шишмановата баня и църквата "Св. св. Петър и Павел". А едно момче каза на любимото си момиче на плажа под Царевец - "Обичам те!"
Още по темата в звуковия файл.
В летните горещини друго предпочитано място в Балкана за прохлада са троянските курорти Шипково и Чифлик предлагат и много басейни с минерална вода и плажове. А гостите на Шипково освен за отмора и забавления могат да се възползват и от лечебните свойства на водата. Още по темата в репортажите на Велина Махлебашиева и Пламен Христов за..
На Европейската нощ на прилепите гости на "Нощен Хоризонт" бяха Вяра Крушкова и Чавдар Илиев от фондация "Bat World Bulgaria", която години наред се грижи за пострадали прилепи и решава конфликтни ситуации между хората и тях. "Bat World Bulgaria" е асоцииран член на "Bat World Sanctuary", най-голямата организация с такава дейност в света. Вяра..
"Грийнпийс" – България изготви интерактивна карта на нефтените замърсявания в Черно море. Използвани са сателитни данни. Регистрирани са 170 петна за година. "Тези в Черно море вероятно са и много повече . Ние изключихме от тази карта всички, за които има съмнения, че са нефтени петна. Проблемът е световен. Във всички океани и..
За поредна година Зеленото училище за децата в Добрич се радва на огромен интерес . То се провежда в Центъра за защита на природата и животните, където малчуганите, освен игри и забавления на открито, получават и много знания, свързани с растенията, животните и опазването на околната среда. В августовските топли дни двете мечки в Зооцентъра..
Слънчеви панели в космоса бих могли да намалят нуждата на Европа да произвежда възобновяема енергия на континента с до 80 процента към 2050 г. Това сочи изследване на "Кингс колидж" в Лондон, цитирано от "Гардиън" . Учените са използвали компютърен модел за бъдещата електрическа мрежа на континента. Те са установили, че система от слънчеви панели,..
Срещаме ви с Димо Христов и Станислава Николова, които не просто обичат планината, а са избрали активно да се грижат за нея и да създават общност около тази грижа. Те са част от Туристическо дружество "Боерица". То е създадено през 2011 година с единствената цел да се възстанови хижа Боерица на Витоша планина. Това става с помощна на..
Правителствата, работодателите и здравните власти трябва да приложат конкретни мерки, за да смекчат рисковете от екстремните жеги за работниците. За това призовават две агенции на ООН в специален доклад по темата. Докладът, озаглавен "Климатични промени и топлинен стрес на работното място", се базира на пет десетилетия изследвания за здравето и..
Охлаждането на имотния пазар е неизбежно . Това обясни пред БНР Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика, след като от данни на БНБ стана ясно,..
"Властта се събира в един човек. Опозицията се унищожава не чрез избори, а чрез политическа поръчка". Това заяви пред БНР Велислав Величков от..
Крайдунавското село Ветрен отново се превърна в ателие на открито. Деветима художници от София, Варна, Добрич и Силистра прекараха няколко дни в..