Днес е ден на национален траур в Португалия, след като 15 души загинаха, а други 23-ма бяха ранени при дерайлирането на влакче от популярната линия на фуникуляра "Глория" в Лисабон. Петима от пострадалите са в тежко състояние.
Кметът на португалската столица Карлуш Моедаш от своя страна обяви три дни траур на местно ниво заради трагедията. Сред жертвите се предполага, че има и чужди граждани. До момента информацията е за двама пострадали испанци и една жена от Южна Корея.
Президентът Марселу де Соуза изказа съболезнования на семействата на жертвите и пострадалите и изрази надежда скоро да се установи причината за катастрофата.
Линията, открита през 1885 г., свързва центъра на Лисабон с "Байро Алто" или "Горния квартал", известен с оживения си нощен живот. Двата ѝ вагона са прикрепени към противоположните краища на товарен кабел, като сцеплението се осигурява от електродвигателите на вагоните.
Фуникулярните линии се полагат върху стръмни наклони и често са туристически атракции.
Според първоначалните данни и кадри в социалните мрежи, влакчето в Лисабон е дерайлирало при спускане и се е ударило в сграда. Било се е насочило към другия вагон в долната част на линията, който в крайна сметка е останал невредим, но преди това пътниците са скочили от прозорците му.
Съоръжението се управлява от общинската компания за обществен транспорт и от фирмата увериха, че протоколът за поддръжката му е бил спазен, а от прокуратурата вече започнаха разследване. Общинските власти от своя страна спряха всички подобни линии и разпоредиха незабавни проверки.
Крайнодясната „Алтернатива за Германия“ продължава да води в допитванията, сочи последното проучване на института INSA. Партията достига нов исторически връх, като според данните ако изборите в Германия се провеждат днес, то тя ще вземе 27 процента. От изборите за Бундестаг през 2025 г. насам „Алтернатива за Германия“ е повишила резултата си с над..
Трагичен инцидент е помрачил днешното издание на ''Вертикален Руй'', домакин на което беше трънското село Зелениград. 27-годишен бегач е починал по време на състезанието. Обстоятелствата и причините около инцидента се изясняват от компетентните органи, съобщиха от Трънското туристическо дружество. По неофициална информация трагедията се е..
Около 6 хиляди лева на хектар еднократно обезщетение за пропадналите площи ще получат производителите на праскови. Това обяви в Сливен заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев, който присъства на Деня на българския производител – най-мащабното специализирано събитие в България и региона, посветено на постиженията в животновъдството...
Около 1,8 милиона са вписаните в избирателните списъци. Урните ще бъдат отворени в 07:00 местно време (08:00 българско време) и ще затворят в 19:00 (20:00 българско време). Първите резултати се очакват късно в неделя вечерта. Изборите са за кметове и общински съветници в 80 общини в страната, както и в Скопие, която е отделна и самоуправляваща..
В английски глад Стратфорд на Ейвън автомобил, извършващ маневра на заден ход, се е блъснал в сграда от XVII век, в която е живяло семейството на Уилям Шекспир, причинявайки й материални щети. Снимка на сградата, която е паметник на културата от първа категория, след катастрофата, показва значителни щети по външните стени, а скеле е поставено,..
Днес спряха валежите в по-голямата част на страната. В област Епир обаче има наводнени пътни участъци и приземни етажи, по информация на гръцката Гражданска защита. Утре и в понеделник властите предупреждават хората да са внимателни, защото на места се очакват дъждове, придружени с гръмотевични бури. В североизточната област Еврос има опасност от..
Хамас връща още две тела на израелски заложници Въоръженото крило на Хамас заяви, че ще предаде телата на двама заложници като част от споразумението за прекратяване на огъня с Израел. Очаква се това да стане в 22 часа българско време. От Хамас уточниха, че останките на двамата израелски заложници са били открити по-рано днес в Ивицата..
" Дали с Борисов, или без Борисов, Пеевски се връща, Пеевски идва ". Това заяви пред БНР Румен Овчаров от БСП. "Вървят два паралелни процеса...
" Вече никой не мисли за политиците като за хора, които могат да ти свършат работа. Те се бият, те се доказват, а ние го отнасяме , защото атовете се..
Делян Пеевски предозира удовлетворението си за сметка на Бойко Борисов. Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият офицер от Държавна сигурност..