Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на ЕС Антонио Коща на посещение в България

Снимка: АП/БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Министър-председателят Росен Желязков ще се срещне днес с председателя на Европейския съвет Антонио Коща, който пристига на посещение в България. Визитата на Коща е част от обиколката му в столиците на повечето от държавите членки на Европейския съюз.  

Обиколката на Антонио Коща е с цел да обмени и събере вижданията на държавните и правителствените ръководители относно актуалните теми в Евросъюза, както и да се запознае с приоритетите на различните държави по Многогодишната финансова рамка, информират от правителството. 

По време на разговора Росен Желязков и Антонио Коща ще обсъдят ключовите политически приоритети на Европейския съюз и перспективите за укрепването на сътрудничеството в рамките на Съюза. След срещата си двамата тази вечер ще дадат брифинг за медиите.

Председателят на Европейския съвет вече посети България през април тази година. Той даде висока оценка за напредъка на страната ни за влизане в Еврозоната. Заедно с Желязков посети оръжейния завод "Арсенал" в Казанлък, за да се запознае Коща с потенциала за развитие и модернизация на българската отбранителна индустрия. 

Председателят на Европейския съвет се запозна и с потенциала на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT. Темата на разговорите тогава бе и разширяването на Евросъюза със страните от Западните Балкани, Украйна и Молдова. Коща определи процеса като една от най-важните геополитически инвестиции на Европейския съюз.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С бутане на старо детско легло доброволци поискаха по-добро детско здравеопазване

Национална програма за подобряване на условията в педиатричните отделения в областните болници у нас поискаха от фондация "За доброто“. Доброволци от организацията проведоха символична акция с бутане на старо детско легло по столичните улици, за да покажат състоянието на детското здравеопазване.  От педиатрията до Министерството: едно детско легло..

публикувано на 16.10.25 в 15:37

Младите огнеборци от Кюстендил спечелиха купата "Юлиян Манзаров"

Младите огнеборци от Природоматематическата гимназия "Проф . Емануил Иванов“ – Кюстендил спечелиха за втора поредна година  преходната купа "Юлиян Манзаров" на традиционния есенен турнир на младежките противопожарни отряди, който се провежда от 2004 г. насам в Ловеч. В турнира тази   година участваха 14 отряда "Млад огнеборец“ от цялата страна...

публикувано на 16.10.25 в 15:36
Александър Бортников

Александър Бортников: Великобритания тласка Европа към "бърза подготовка" за война с Русия

Великобритания тласка Европа към "бърза подготовка" за война с Русия, заяви шефът на руското разузнаване Александър Бортников, съобщи "Скай нюз". В коментари тази сутрин, направени от ръководителя на Федералната служба за сигурност Александър Бортников на среща с колеги от ОНД в Самарканд, той директно обвини Великобритания в разпалване на..

публикувано на 16.10.25 в 15:30
Боян Магдалинчев

Боян Магдалинчев: Решенията за Борислав Сарафов и Мариника Чернева продължават да действат

Пленумът на Висшия съдебен съвет единодушно отхвърли предложението да отправи искане до Народното събрание за автентично тълкуване на текстовете от Закона за съдебната власт, свързани с мандата на изпълняващите функциите главен прокурор и председателите на върховните съдилища. Двете колегии на кадровия орган остават на различни позиции, а решенията..

публикувано на 16.10.25 в 15:29

В Болярово се оплакват от вдигане на цените, сиренето с 3 лв. по-скъпо от града

Опасности и рискове има при всяка трансакция, когато преминават пари от един към друг и сигурно ще има и при преминаването към еврото от 1 януари, предупреди Кирил Желязков, член на УС на АИКБ, участвал в информационната среща в Ямболска област. Пред БНР той посочи, че като информатик, а не като предприемач,  "най-слабото място в една..

публикувано на 16.10.25 в 15:21
Ген. директор на БНР Милен Митев и ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова

БНР и УАСГ подписаха меморандум за сътрудничество

Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев и ректорът на Университета по архитектура, строителство и геодезия доцент Гичка Кутова-Каменова подписаха меморандум за сътрудничество. Целта му е подкрепа и популяризиране на българското  образование, науката и постиженията. Милен Митев подчерта, че в последните години БНР се стреми..

публикувано на 16.10.25 в 15:04

Четири водещи проекта в Пътната карта за отбрана на ЕС до 2030 г.

Четири първоначални водещи проекта са заложени в Пътната карта за отбрана на ЕС до 2030 година, която бе приета от Европейската комисия. Това са Европейската инициатива за защита от дронове, Наблюдение на източния фланг, Европейски въздушен щит и Космически щит за отбрана. Тези проекти ще засилят способността на Европа да възпира и да се..

публикувано на 16.10.25 в 15:03