Предстоят промени на системата за осиновяване на деца, но как и ще бъде ли по-ефективен процесът за кандидат-осиновителите и децата?
Към средата на годината 855 деца чакат да бъдат осиновени, а броят на потенциалните родители е близо 1500.
Нели, която заедно със съпруга си, вече два пъти се вписват в регистъра на кандидат-осиновителите, критикува системата. От години те чакат да осиновят детенце.
Пред БНР тя поставя своите въпроси и разказва през какви трудности се минава.
"Липсват актуални и достъпни данни за броя на децата за осиновяване, както и начинът, по който държавата проучва основно кандидат-осиновителите", казва Нели.
"Социалните ни повикаха на предварителна среща, показаха ни снимки и ни дадоха информация за него. След няколко часа беше срещата с детето. Като го видяхме – се случи любов от пръв поглед. Беше на 3 годинки, контактно, възпитано. След това започна процес, който като бъдеща майка ме втрещи, защото това дете ми сложи едни бариери, не ме допускаше, само съпруга ми. Аз се натъжавах и не знаех къде бъркам", разказа Нели.
За нея ситуацията е стресова, шокова и необяснима:
"В един момент казах ще стоя и ще наблюдавам. И видях, че детето вече има майка, то си я е приело – жена, която работи в дома. Тя му казваше "моето дете". За него това беше майката, в картинката липсваше таткото. И се отказахме".
След двете вписвания в регистъра на кандидат-осиновителите Нели задава логичните въпроси:
"Изискват се документи от кандидатите, но кой проверява дали са истински - нотариален акт за дома, в който живеят, както и служебна бележка за доходи. Никой не е питал моя работодател, дали аз работя там".
Жената настоява кандидат-осиновителите да имат достъп до регистъра за децата са осиновяване, колко са български произход, от ромски, от нигерийски. Колко от българските деца са клинично здрави, колко са със заболявания.
"Правили се статистика и кандидат-осиновителят къде да я провери?", пита Нели.
Цялото интервю в звуковия файл.
Не може да се взима решение без информацията на специалните служби, когато става въпрос за рискова инфраструктура. Така ген. Драгомир Димитров, бивш ръководител на Държавна агенция "Разузнаване", коментира пред БНР казуса "Лукойл". "В тази геополитическа обстановка рафинерията е от изключително значение не само за националната..
Румъния е привикала руския посланик в Букурещ, за да протестира срещу нарушаването на въздушното пространство на страната, съобщава външното министерство на северната ни съседка. Действията на румънските власти идват, след като във вторник бяха открити части от дрон, за които бе съобщено, че има "неопровержимо доказателство за руски произход". От..
Германия направи ключова стъпка към приемането на федералния бюджет за 2026 г. След 15 часово заседание бюджетната комисия одобри преработения проект, който предвижда второто най-високо ново задлъжняване в историята на страната. Бюджетната комисия в Бундестага даде зелена светлина за бюджет с рекордно задлъжняване. Германия взима почти 98 милиарда евро..
Министерският съвет прие решение, с което назначи Румен Спецов за особен търговски управител на четирите дружества на "Лукойл“ в България. Правителственото решение е прието неприсъствено, съобщиха от пресслужбата на кабинета. Дружествата са: "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас" АД, "ЛУКОЙЛ-България“ ЕООД, "ЛУКОЙЛ Ейвиейшън България" ЕООД и "ЛУКОЙЛ - България..
Двама митничари са задържани при операция на ГДБОП на граничен пункт "Калотина" . Това научи БНР от свои източници. По неофициална информация арестуваните са мъж и жена. Става дума за действия срещу корупцията. Акцията е проведена преди ден. Към момента от МВР не коментират официално случая.
Няколко души загинаха, а други са ранени, след като автобус се вряза късно следобед днес в спирка в центъра на шведската столица Стокхолм, съобщи шведската полиция, като не посочи причината за инцидента, предадоха "Ройтерс" и "Франс прес". Полицията съобщи, че произшествието е станало близо до Кралския технологически институт. Говорител на..
Осем души са загинали при интензивните руски удари с ракети и дронове в Украйна в нощта срещу петък. Според Киев при координирана атака на различни силови структури е бил поразен нефтеният терминал в руското черноморско пристанище Новоросийск. Основна мишена на руските удари отново стана Киев, където са загинали шестима цивилни. Две са жертвите на..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Премиерът Росен Желязков не харесва проектобюджета за догодина, но правителството ще го внесе в Народното събрание. Това стана ясно в началото на..