Националният селекционер на България по футбол Илиан Илиев заяви три часа след загубата от Грузия с 0:3 – вече в София, че ще направи обстоен анализ на свършеното до момента от него и неговия щаб, а също така се чувства уморен от постоянните критики. Илиев предварително отхвърли излизащата (понеделник, 8-и септември) информация за конфликт с Илия Груев и го посочи като един от най-добрите срещу Грузия в неделя.
"Със сигурност когато допускаш грешки, тези грешки се наказват. Това е една от причините за загубата. Но времето, което мина от мача, няма да промени мнението ми, че влязохме добре в мача. Знаехме за тяхната нервност, че им предстои втори мач у дома и първия са го загубили. Но за съжаление не успяхме да използваме всичко това. До 30-ата минута беше напълно равностойно, във всяка една посока можеше да тръгне мача. Но ние допуснахме първа грешка и те ни вкараха. Най-лошото е, че не за първи път като допуснем такъв гол веднага се сриваме. А на това ниво не е добре да се случва. Така че не само трябва да се работи спортно-технически, но и психологически, тъй като един пример е мача с Гърция. Нищо, че е контролна среща. До 60-ата минута стояхме добре, а след това след първия стават четири. Сега също се допусна и не говори положително за психологията на отбора. Но пък ние влязохме с една идея да ги притесним при изнасянето и знаехме, че там им е слабото място. И успяхме, което е поне една правилна крачка в развитието ни", започна Илиев.
Сравнението с европейския шампион Испания бързо отмина, но въпросът е дали България вече трудно се сравнява с Грузия, въпреки пораженията и от двата отбора с по 0:3.
"Грузия като състав има няколко футболисти, които играят на много високо ниво, знаете ги. И това им дава самочувствие. Да не се връщаме назад в годините, когато и ние сме имали футболисти, играещи в европейски грандове. И покрай тях и другите добиват самочувствие, макар и да не са същото ниво. Мисля, че това е разликата между нас и тях".
Но малко след загубата на България в Тбилиси, дойде новината и от турския град Коня, където Испания буквално помете домакините с 6:0. Така българите изостават само с три точки от 2-ото място и доколко мечтата за него все още е жива.
"Всеки отбор, който започва квалификация, има някаква мечта. Особено при нас, да стане чудото, но реалността я видяхме, особено в първия мач с Испания. Не мога да кажа, че са ни убили мечтите, донякъде ни върнаха в реалността. Но пак остава едно голямо Но, че ако сме по-устойчиви психически, няма да допуснем тази последната загуба".
Следващата квалификация за българите е домакинство на Турция на 11-и октомври и въпросът към селекционера е какво трябва да се очаква от този мач. "Ние първо трябва да погледнем тези два резултата, тези два мача. И да си обсъдим ни е, какво ще правим за в бъдеще. Защото аз като футболист и като треньор доста съм градил име и в един момент с 2-3 мача всичко да се изтрие, това което съм направил? И не ми е приятно след всеки един такъв резултат да съм може би най-критикуваният човек в България. Но пък е част от играта и трябва да се приема. Така че нека си направим анализа какво сме свършили назад и да видим какво ще се случва напред".
В днешния брой на столичен вестник има информация за скандал между селекционера и един от водещите български футболисти – Илия Груев, какъвто въпрос обаче той прие много хладнокръвно.
"Нека да обясни този, който е казал, че е имало скандал. Видяхте, че Илия си изигра първия мач, влезе във втория мач. Той отсъстваше, но също така Чочев и Васко Панайотов бяха извън състава. Ние го обяснихме там – единият поради умора, другият по наше решение, а третият – с физически проблеми, които не му позволиха да започне мача. Но после влезе и се справи добре. Мислите ли, че ако имаше някакви проблеми, щеше да е в състава и след това да влезе? И да се постарае така. Защото може би след контузията му, един от най-силните му мачове за националния отбор?"
Попитан дали е разколебан в позицията си, Илиев отговори: "Както искате, така ме разбирайте. Аз казах това, което казах. Важното нещо е, че – то всяка професия е трудна, но особено нашата е публична и говорим пред цялата нация, във всеки един момент – цялата подготовка и времето след мача при лоши резултати, ни костват изключително много нерви. И въпреки положените усилия, пак си най-виновен за нещо, тогава тия неща разколебават".
Друга активна в медиите тема е, че е възможно Илиев съвсем скоро да се раздели с поста си и дори е намерен негов заместник. "Аз не чета много, но е нормално да се пишат неща за моето бъдеще, когато не побеждава отбора. Дали очакванията са реални към нашия отбор или не, със сигурност търпим критики, което е нормално. И ни критикуват дори и хора, които в тяхната си професия със сигурност не са най-добрите, не са направили нещо значимо, но на гърба на футболния отбор всеки може да се упражнява. И това е дразнещото".
Националният отбор на Полша достигна до отличията на четвърто поредно Световно първенство по волейбол за мъже, след като победи Чехия с 3:1 (25:18, 23:25, 25:22, 25:21) в двубоя за бронзовите медали. Полша вече има шест отличия на световни финали, като това е първи бронз. Този отбор е световен шампион от Мексико 1974, Полша 2014 и Италия/България 2018,..
Мариян Михалев се класира за финала в индивидуалната надпревара при мъжете на Световната купа по скокове на батут във Варна. Състезателят с личен треньор Мариана Макулова ще спори за отличията, след като влезе в Топ 8 с осми резултат. За изпълнението си старозагорецът получи оценка от 58.08 точки. България ще има представители и във финалите при..
Една от най-успешните български тенисистки – Сесил Каратанчева – подкрепи организацията на световното първенство за спортисти със Синдром на Даун и прие да бъде отговорник за надпреварата по тенис на корт. Престижното спортно събитие ще се проведе в София през 2026 година. Бившата състезателка от Топ 40 в световната ранглиста, известна с победите си..
Българинът Ружди Ружди спечели шестата си световна титла в клас F55 на тласкането на гюле в шампионата на планетата за хора с увреждания в Делхи, Индия. Двукратният олимпийски шампион от Рио де Жанейро 2016 и Париж 2024 стигна до първото място със световен рекорд, подобрявайки с 26 сантиметра собственото си върхово постижение. Ружди оглави..
Марк Маркес (Испания, Ducati Lenovo) спечели седмата си титла в клас MotoGP на Световния шампионат по мотоциклетизъм на писта и първа от шест години насам, след като завърши на второ място в Гран при на Япония зад победителя Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo). Маркес трябваше да спечели три или повече точки от брат си Алекс Маркес (Испания, BK8..
Иля Забарни и Лукас Бералдо вкараха головете при победа на Пари Сен Жермен с 2:0 над Оксер в мач от шестия кръг на френското първенство по футбол. Така европейските шампиони се реваншираха за поражението от Олимпик Марсилия преди пет дни. Пари Сен Жермен е лидер в класирането с 15 точки и три пред Марсилия, Монако, Олимпик Лион и Страсбург...
Отборът на Уулвърхемптън спечели първата си точка за сезона в английското първенство по футбол, но не успя да постигне първа победа след късен изравнителен гол на Жоао Палиня за равенство 1:1 срещу Тотнъм в мач от шестия кръг. Сантиаго Буено изведе гостите напред в резултата с попадение на старта на второто полувреме, но Палиня бе точен в..
Чехословакия беше научното страшилище на волейбола в света от средата на миналия век . Това каза в предаването "Събота 150" Асен Минчев, един от..
Когато става дума за власт, пари и политика, интелигентните хора не биват допуснати. Много интелигентни хора нямат политическо представителство, нямат..
Жалбите на "Дойран 2025" и на ПП "Възраждане" няма да спрат процеса на присъединяване на България към еврозоната и въвеждането на еврото от 1 януари..