Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкриват амбулатории за първична здравна помощ в малките населени места

Снимка: pixabay.com
Чуй новината! Чуй новината:

Държавата предвижда разкриване на амбулатории за първична здравна помощ в малките населени места, както и стимули за привличане на здравни специалисти в отдалечени райони.

Правителството одобри Национална стратегия за подобряване достъпността до първичната извънболнична медицинска помощ и за балансирано териториално разпределение на медицинската помощ и здравните грижи в България до 2027 г.

Стратегията предвижда стимули за млади хора при избора на професия в сферата на здравеопазването, създаване на условия за работа в малките населени места, както и подкрепа за общопрактикуващите лекари в отдалечените райони.

"Там ще бъдат разкрити нови амбулатории за първична помощ и здравни грижи, така, че хората в малките населени места да не пътуват десетки километри за лекар. Ще се подкрепят местни политики на ниво общини за привличане и задържане на определен вид медицински специалисти, като например осигуряване на стипендия по време на обучението, осигуряване на жилище, съдействие при започване на работа на съпруг, съпруга, осигуряване на възможност за записване в детска градина или училище. За семейства с деца - създаване на по-добри финансови условия чрез допълнително заплащане", обясни министърът на здравеопазването Силви Кирилов.

Ще бъде създаден и нов стандарт за заплащане. Ще бъде въведена единна информационна система, която да следи в реално време броя, квалификацията и териториалното разпределение на медицинските кадри:

"Това ще ни позволи да взимаме информирани решения и да насочваме ресурси там, където недостигът е най-голям. Ще изградим консултативни здравно-социални звена, които ще бъдат опора за уязвими групи: млади майки, семейства с деца с увреждания, хронични заболявания и специални потребности, както и за възрастни хора в риск от социално изключване", заяви Кирилов. 

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Окръжната прокуратура в Бургас предяви новото, по-тежко обвинение на Никола Бургазлиев

Окръжната прокуратура в Бургас предяви новото, по-тежко обвинение на 18-годишния Никола Бургазлиев, който на 14 август блъсна с електрическо АТВ петима души, като вследствие на удара по-късно в болница почина 35-годишна жена. Почина Христина Здравкова, майката на 4-годишния Мартин (ОБНОВЕНА) Прокуратурата ще преквалифицира обвинението на Никола..

публикувано на 10.09.25 в 16:21
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Според регионалния министър решението за Плевен е язовир, построен за 3-4 г.

Магистралният водопровод "Черни осъм", който захранва областите Плевен, Ловеч и Троян, е в добро техническо състояние и е спекулация, че загубите от него са 80%, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството.  По време на заседание на ресорната парламентарна комисия Иван Иванов беше категоричен пред депутатите, че скоро водопроводът..

публикувано на 10.09.25 в 16:05
Мартин Мачев, областен управител на област Плевен.

Новият областен управител на Плевен: Искам всички да работим в екип

Новият областен управител на Плевен Мартин Мачев, който беше назначен преди часове на мястото на освободения Николай Абрашев, още днес ще проведе работна среща с кмета на Плевен Валентин Христов, на която двамата ще обсъдят проблемите с водната криза и ще търсят съвместни решения. Областният управител на Плевен е освободен от поста Утре Мачев ще..

публикувано на 10.09.25 в 15:58

Част от ракета е открита на плаж край Синеморец

Част от ракета е открита на плаж "Велека" край Синеморец, съобщиха от Министерството на отбраната. Боеприпасът е забелязан вчера следобед от спасител на около 50 метра от брега. Тази сутрин на място са пристигнали служители на полицията и Военноморските сили. Уточнено е, че става дума за празен стартови двигател от ракета (кух) с размери -..

публикувано на 10.09.25 в 15:30
Протестът в Монпелие, Франция, 10 септември 2025 г.

Протестът "Да блокираме всичко" във Франция се разгаря. Премиерът: Ще се справим

Новият френски премиер Себастиен Льокорню встъпи в длъжност в разгара на общонационална протестна акция, блокади и стачки. Той е натоварен да постигне компромис за бюджета на Франция, след свалянето на центриста Франсоа Байру.  Себастиен Льокорню поема поста премиер на Франция на фона на мащабен протест Франция: Протести съпътстват предаването..

публикувано на 10.09.25 в 15:24
Президентът на КНСБ Пламен Димитров

Пламен Димитров, КНСБ: Млякото и сиренето в България са по-скъпи, отколкото в Германия и Франция

Президентът на КНСБ Пламен Димитров изрази съмнението си, че има картелно споразумение в ценообразуването на млечните продукти в страната. Всички данни на синдиката са изпратени към институциите и очакват тяхната реакция. "Да се осветли картелът според нас при ценообразуването на някои стоки и услуги от първа необходимост - на млечните..

публикувано на 10.09.25 в 15:18

Д-р Маргарита Тарейн: Причините да се стигне до самоубийство са изключително дълбоки и с дълга история

Има едно сериозно табу върху темата за самоубийството . Това обясни пред БНР д-р Маргарита Тарейн, клиничен психолог. "Причината е, че ни отпраща към непознаваемото, неконтролируемото. Табуто върху този акт пречи за него да бъде споделяно с обществото. Хората, загубили близък, са изложени на една сериозна изолация. Те се чувстват..

публикувано на 10.09.25 в 15:05