Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Желязков при откриването на последния участък от АМ "Европа": Това е смисълът да има редовни правителства

Снимка: Министерски съвет

Премиерът Росен Желязков, министри от кабинета и председателят на ГЕРБ Бойко Борисов присъстваха на пускането в експлоатация на последния участък от автомагистрала Европа. Пътят свързва София с граничния пункт "Калотина". Премиерът Росен Желязков заяви:

"Тя свързва България, София, с Европа. Благодарение на коалиционната мъдрост вие виждате партньорството с министър Иванов и с колегите от ИТН и БСП, съумяваме да довършим това, което бе забавено толкова години. Строителството и на останалите пътни инфраструктурни проекти продължава активно, скоро ще дадем възможност хората да усетят, че и по "Хемус" се строи с отсечката, която ще се открие. Това е смисълът да има редовни правителства".

Регионалният министър Иван Иванов допълни:

"Буквално за 8 месеца това правителство направи нещо, което бе пропиляно 4 години. Всички тези важни инфраструктурни проекти, които българските граждани очакват, в момента са в ход и се очаква в рамките на мандата те да бъдат завършени".

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов отбеляза, че забавянето на строежа на магистралата го е оскъпило с петдесет процента

"Това трябваше да бъде готово преди 3 г. Резултатът е 50% по-скъпо и 3 г. по-късно. Така че българският гражданин си е платил за безвремието". 

Снимка: Министерски съвет
По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хора от Мариупол пристигат с автобус за евакуация до евакуационния пункт в Запорожие, Украйна, 21 април 2022 г., Архив.

Принудителна евакуация на деца и родителите им от селища в две области в Украйна

В Украйна бе разпоредена принудителна евакуация на деца и родителите им от селища в Днепропетровска и Запорожка област, застрашени от настъпващите руски войски. В съобщението на министерството на териториалното развитие не се уточняват броят и имената на селищата. То идва на фона на съобщенията от руското министерство на отбраната за напредване на..

публикувано на 09.11.25 в 20:05

Задържаха петима в Испания заради принудителен брак на 14-годишно момиче с 20-годишен

Гражданската гвардия и каталунската полиция арестуваха мъж и жена в Навара за предполагаемата продажба на 14-годишната им дъщеря за 5000 евро, 5 бутилки уиски и храна на друго семейство в Лейда. Двете фамилии са арестувани заедно с 20-годишният младеж, за когото е трябвало да бъде омъжено момичето. Детето, което принадлежи към ромска..

публикувано на 09.11.25 в 19:36

Обслужването на цветните контейнери в 16 столични района се възстановява по график

Обслужването на цветните контейнери в 16-те района на София ще бъде възстановено от утре по график, съобщиха от "Екобулпак". Оттам посочват, че в рамките на няколко дни ще се положат усилия да бъдат наваксани и пропуснатите обслужвания. Отново настояваме за среща с ръководството на Столична община в лицето на Васил Терзиев, тъй като считаме че само..

публикувано на 09.11.25 в 18:47
Андрий Сибига

Киев: Всички, които ценят ядрената безопасност, да изискат от Русия да преустанови атаките по ядрената енергетика

Русия е атакувала "отново" електрически подстанции, захранващи Хмелницката и Ривненската атомна електроцентрала в западна Украйна. Това е станало по време на вчерашната масирана въздушна атака, съобщи късно снощи украинският външен министър Андрий Сибига. По думите му, нападенията, които "застрашават ядрената безопасност в Европа", "не са случайни,..

публикувано на 09.11.25 в 17:59
Президентът на Сърбия Александър Вучич.

Вучич: Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево, единствената в Сърбия

Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево - единствената в Сърбия, заяви президентът на страната Александър Вучич. Доставките на суров петрол за рафинерията бяха прекъснати миналия месец заради санкциите на САЩ срещу руската компания "Газпром Нефт", която притежава почти 45 процента, а заедно с "Газпром" - 56% от сръбския..

публикувано на 09.11.25 в 17:55
Сергей Лавров

Лавров: Ще спазваме показателите по Договора за стратегическите нападателни оръжия, ако и САЩ го правят

Русия не възнамерява да нарушава задълженията си, свързани със забраната на ядрените изпитания, увери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той отрече президентът да е давал указания за подготовка на такива изпитания и уточни, че Владимир Путин е искал да се провери тяхната целесъобразност в настоящия момент.  "Това трябва да бъде много..

публикувано на 09.11.25 в 17:45

Белият дом: Изключението от санкциите за Унгария за енергийните доставки от Русия е за година

Белият дом отрече твърденията на Будапеща, че изключението от санкциите срещу руските енергийни доставки за Унгария - включително срещу доставките по тръбопровода "Турски поток" през България - е неограничено във времето. Доналд Тръмп е изключил Унгария от американските санкции срещу руския петрол Задочният спор започна малко след посещението на..

публикувано на 09.11.25 в 17:34