Първият учебен ден винаги започва с приповдигнато настроение, стихове, фанфари, речи и пожелания за една успешна година. В края на годината започват оправданията, защо са ниски резултатите от матурите, слаб общ успех и статистиката на отпадналите от образователната система.
Голяма част от ниските резултати идват от неразбирането на езика, а от там и учебния материал. Това важи най-вече за училищата с преобладаващи ученици от ромски произход.
Преподавателите казват, че тези деца, ако не получат родителска подкрепа, то следват слаби резултати и ранно отпадане от училище.
Кореспондентът на БНР в Сливен присъства на откриването на учебната година в Основно училище "Паисий Хилендарски" в село Тополчане, в което се обучават близо 700 деца от ромски произход. Тази година в клас влизат 67 първокласници.
Пред училището в Тополчане днес е празник. Родители и ученици, чакат училището да отвори врати, за да започне новата учебна година. Всички се вълнуват като за първи учебен ден, особено онези, които ще са в първи клас. Ангел е един от тях. Питам го дали вече знае азбуката и може ли да брои до 10?
Други двама герои Ивайло и Понко, които са малко по-големи ми разказаха, че си идват от Германия, за да учат тук. Езиковата бариера ги е върнала в Тополчане. Дори нещо повече – лятото не са си губили времето, а са чели книжки.
Срещам и една шумна момчешка компания, на които много не им се ходи на училище. Има разбира се и деца, които всичко си знаят, особено когато са подканени от учител.
Преди първия звънец питам класната на един от първите класове - г-жа Митка Митева, има ли притеснение, че децата трудно ще се справят с материала, понеже голяма част от тях не разбират български език.
Друг учител също ми обясни, че основните проблеми идват от неразбирането на езика.
Този разказ на учителите поставя въпроса дали билингви децата да имат една подготвителна година, за да могат да учат с разбиране и да усвояват материала. Директорът на училището Ваня Иванова също коментира проблема с разбирането на езика.
Родителите от своя страна коментираха, че искат техните деца да учат и да завършат дори висше образование.
Мечтите са моторът към успеха, но реалностите за съжаление са други. Пожеланията към тези деца са за една успешна година, а към учители и родители да ги подкрепят.
А специалистите в образователното министерство да се замислят, как да направят така, че тези деца преди да влязат в системата на образованието да научат добре български език, за да няма после, както всяка година слаби резултати на матурите, най-вече от провинцията, там където тези деца учат и живеят
Защото увеличаването на часовете по математика и природни науки ще е безсмислено, ако учениците не могат да четат с разбиране и не могат да ползват български език. Успешна нова учебна година на всички!
Подробности чуйте в звуковия файл.
Икономиката на България ще нарасне през тази година с 3 процента от брутния вътрешен продукт, прогнозират от Световната банка в есенния доклад "Работни места и просперитет - икономическа актуализация за Европа и Централна Азия". Това е с 1 процентен пункт повече от прогнозата в юнския доклад на институцията. За следващата година от банката предвиждат..
Във Варна е усложнена обстановката заради падналия за кратко време силен дъжд. Затворени за движение са автоподлезите на ул. "Шипка" и на бул. "Васил Левски" при пресичането му с бул. "Княз Борис I". В подлеза на ул. "Шипка" има и закъсал автомобил, уточняват от Областната дирекция на МВР във Варна. Няма пострадали. Причината - наводняване на..
През нощта срещу 8 октомври в Дунавската равнина ще остане дъждовно, сочи прогнозата на НИМХ. На много места дъжд ще вали в североизточните и западните райони, а също така и в Рило-Родопската област. В югоизточните райони от страната валежите ще отслабват, на места временно и ще спрат. Ще духа най-често умерен западен вятър. Минималните..
Пожарникари и полицаи с кучета продължават издирването на четирима души в развалините на рухналата по-рано днес сграда в Мадрид. Към момента се съобщава за трима ранени и четирима изчезнали. Сграда се срути в Мадрид, трима души са пострадали Архитектът на проекта за ремонт на сградата е сред издирваните, съобщиха от полицията в Мадрид. Другите..
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп предупреди, че няма да гарантира изплащането на заплатите на федералните служители за периода, в който е спряна работата на правителството, предаде Асошиейтед прес, като се позова на меморандум, разпространен от Белия дом. Това противоречи на дългогодишната политика по отношение преустановилите..
Комитетът за извънредни ситуации в Букурещ реши всички училища и детски градини в румънската столица да бъдат затворени утре заради очакваното лошо време, съобщава новинарският сайт Хотнюз, цитиран от БТА. Властите в югоизточните окръзи Гюргево, Яломица, Констанца и Кълъраш вече обявиха, че училищата и детските градини ще останат затворени утре заради..
Китайският премиер Ли Цян ще посети Северна Корея тази седмица – първото подобно посещение на най-високо ниво след визитата на китайския лидер през 2019 г., предаде "Асошиейтед прес". Ли ще води правителствена делегация от четвъртък до събота, за да участва в проявите за отбелязването 80-годишнината от основаването на севернокорейската..
Върховният касационен съд (ВКС) директно се произнесе, че нямаме главен прокурор! Борислав Сарафов е просто един редови прокурор като всички останали...
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
След 15 часа днес ще бъде ограничен достъпът на хора и техника във в.с. "Елените". Причина за това са очакваните валежи. Забраната за пребиваване..