Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бихме могли да живеем много по-добре и по-смислено"

Енчо Господинов за Газа: Може да очакваме още по-големи престъпления на тази нещастна библейска земя

Ако това са ни световните лидери, какъв ще бъде утрешният ни ден, пита дипломатът и журналист, който представя новата си книга

| Интервю
Енчо Господинов
Снимка: Илия Вълков

"Кръстосал съм всички прахоляци на историята, отразявал съм десетина войни и военни конфликти… Събирателният образ на тези картини, които са минавали пред очите ми, не ми дава основания за оптимизъм. Бихме могли да живеем много по-добре и по-смислено."

Това каза в интервю за БНР Енчо Господинов, дългогодишен журналист и дипломат.

Преди да прочете една книга, човек никога не знае дали тя ще му донесе повече радост или повече размисъл, посочи той за новата си творба - "В кривото огледало на илюзиите".

Книгата е плод на "първите 75 години" от неговия живот, частично автобиографична, включваща още репортажи и есета. По думите му, тя "отразява до голяма степен факта, че днес повечето от нас усещат, че живеем в нещо като паралелен свят", в "трудна, сложна, изкривена действителност". Мнозина от нас са прекарали живота си в "заблуди, блянове и неоправдани надежди за нещо много по-добро от това, което виждаме всеки ден", изтъкна Господинов.

Медиите, за да оцелеят, особено печатните, както и много от телевизионните компании, в тази жестока конкуренция и под натиска от социалните мрежи, много често пресоляват манджата, отчита журналистът. Според него "атмосферата е нагнетена, хората живеят в изнервена и притеснителна ситуация всеки ден" и се създава "климат, който ни кара да виждаме в огледалото на действителността нашите изкривени образи".

Ако това са ни световните лидери, какъв ще бъде утрешният ни ден, постави въпрос дипломатът. Критичната ситуация в Ивицата Газа той описа като "най-тъжната история в света днес, драма, която се развива пред очите на целия свят".

Очевидно е, че Нетаняху не иска палестинска държава, коментира Енчо Господинов в предаването "Преди всички".

"За разлика от големите интелектуалци и хуманисти на Израел и от желанието на милиони нормални, благородни евреи, имаме работа с клика, която по критериите на експертите от ООН и на Международния комитет на Червения кръст практикува геноцид във всекидневието. Пропорционално цивилните жертви са многократно по-големи от жертвите на "Хамас". "Хамас" не е с пречупен гръбнак. Това означава, че войната ще продължи. Международното  хуманитарно право постепенно умира и изчезва от практиката. Правото на силата е взело връх над силата на правото. При тази ерозия на човешките ценности, може да очакваме още по-големи престъпления на тази нещастна библейска земя, отколкото виждаме досега."

Предстои в следващите дни книгата на Енчо Господинов "В кривото огледало на илюзиите" да бъде представена в Разград, Шумен, Варна и Добрич.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлия Навалная

Алексей Навални е бил отровен, заяви съпругата му

Юлия Навалная, вдовицата на покойния руски опозиционен лидер Алексей Навални, заяви, че чуждестранни лабораторни тестове на биологични проби, взети от съпруга ѝ, показват, че той е бил отровен, предаде БТА. 47-годишният Навални почина внезапно на 16 февруари 2024 г. в арктическа наказателна колония. Съпругата му многократно е обвинявала..

публикувано на 17.09.25 в 13:51

Румен Радев: "ДПС-Ново начало" все повече овладява мандатоносителя

Президентът Румен Радев е отказал да назначи Деньо Денев за председател на ДАНС. Според Радев управляващата коалиция обслужва "ДПС-Ново начало", която овладява все повече не само мандатоносителя, но и цялото управление. В коментар за петия вот на недоверие към правителството заради "провал в политиката на сигурността" Румен Радев коментира,..

публикувано на 17.09.25 в 13:25

Допълнителна видеотехническа експертиза беше разгледана по делото за смъртта на Филип Арсов

Допълнителна видеотехническа експертиза беше разгледана на днешното съдебно заседание по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов. Момчето беше прегазено на пешеходна пътека на улица "Генерал Гурко" в столицата през септември 2023 година. От експертизата става ясно, че видеозаписи от нощта на инцидента от 2 камери на заведение в..

публикувано на 17.09.25 в 13:22
Професор Томислав Байнов

Концерт на 4 рояла - световно известни оперни увертюри

На 20 септември в Античния театър в Пловдив ще се проведе концерт-спектакълът Световно известни оперни увертюри на 4 рояла. Участие ще вземат 8 клавирни виртуози от различни държави. Идеята за проекта е на българския композитор, педагог и пианист проф. Томислав Байнов, който живее в Германия вече повече от 40 години. "Слушателите ще бъдат..

публикувано на 17.09.25 в 13:12
Представителите на Български червен кръст (БЧК) проф. д-р. Красимир Гигов, акад. Христо Григоров, зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов, и председателят на народното събрание Наталия Киселова

В НС отбелязаха Деня на София с кръводарителска акция

В НС отбелязаха Деня на София с кръводарителска акция. Акцията е под патронажа на председателя на парламента Наталия Киселова, която увери, че денят за провеждане на акцията не е избран заради обсъждания в пленарната зала вот на недоверие: "Мисля, че всички народни представители ще покажат, че по определени каузи можем да бъдем заедно и да..

публикувано на 17.09.25 в 13:08

Церемония по тържественото издигане на знамето на София и водосвет за празника на града

На тържествена сесия в Столичния общински съвет бяха връчени отличията "Почетен гражданин на София" и "Почетен знак на Столичната община". Преди минути завърши церемонията по тържественото издигане на знамето на града и водосвета, който беше отслужен от Негово светейшество българският патриарх Даниил в съслужение с висши духовници пред..

публикувано на 17.09.25 в 12:48

Георги Георгиев: Вносителите на вота не са се справили добре с мотивите

Вече втори час депутатите дебатират по петия вот на недоверие към правителството за провал на кабинета "Желязков" в секторите "Вътрешна сигурност" и "Правосъдие". В пленарната зала са премиерът Росен Желязков и министри. Отхвърлено беше предложението на депутати от "Възраждане" за пряко предаване на разискванията. Министърът на..

публикувано на 17.09.25 в 12:26