Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На първо четене: Парламентът да избира председателя на НСИ и заместниците му

Снимка: БТА

Народното събрание, а не Министерският съвет, да избира председателя и заместник-председателите на Националния статистически институт. Това приеха депутатите с промените на първо четене на Закона за статистиката. 
 "За" гласуваха 96 народни представители, "против" бяха 38  -  депутати от "Възраждане", "Величие", и МЕЧ. 
Според предложенията един месец след обнародването на промените в закона Народното събрание ще трябва избере нов председател и негови заместници. 

В момента Националната статистика се ръководи от доц. д-р Атанас Атанасов, който през 2022 година беше назначен от кабинета "Петков".

Според Закона за статистиката мандатът на председателя е седемгодишен и Атанасов би трябвало да остане на поста до 2029 година.

Той обаче влезе в конфликт с ръководителите на Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите, които искаха от него данни за цените, които НСИ заяви, че няма задължение да им предостави.

"Възраждане" гласува "против", въпреки, че обвиниха Института в манипулиране на данните за инфлацията с цел страната ни да докаже изпълнение на критериите за влизане в еврозоната.

По време на дебатите реагираха от ПП-ДБ. Мартин Димитров, Асен Василев и Даниел Лорер коментираха:

"Започвате да махате всички неудобни в България. "Ново начало" това казаха: "Всички ще ви вкараме в затвора". Да, знам, че така говорят диктаторите", каза  Димитров.
 
 "Това, което виждаме е, че в много спешен порядък някой иска да смени шефа на Българската статистика, с неясни мотиви и без съгласието на българското правителство", добави Василев.

 "Няма нито един аргумент за желаната от вас смяна на председателя на Статистиката", заяви Лорер.

От "Възраждане" посочиха, че са сигнализирали Комисията за противодействие на корупцията за сключени граждански договори в края на 2024 година.

Депутатът Петър Петров заяви:

"Ние от "Възраждане" сме внесли сигнал със съмнения за далавери в НСИ на 4 март. Този законопроект, който виждам, е внесен на 3 септември. Ние ще гласуваме "против", защото и за нас е ясно какво се цели с него".

Цончо Ганчев видя и зависимости: "Този законопроект обслужва само и единствено Пеевски, който иска да овладее Статистиката".
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на земеделието

МЗХ: В следващите две години лозарите ще получат над 17 млн. евро финансова помощ

В следващите две години лозарите ще получат над 17 млн. евро финансова помощ - съобщават от Министерството на земеделието. Парите са заложени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г. Подпомагането е за преструктуриране и конверсия на лозя, което дава възможност за промяна на сортовия..

публикувано на 15.10.25 в 13:17
Урсула фон дер Лайен и Александър Вучич в Белград, 15 октомври 2025 г.

Фон дер Лайен в Белград: Реформите трябва да ангажират целия политически спектър и гражданското общество

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви при посещението си в Белград, че приветства постигнатото по отношение на актуализирания избирателен регистър в Сърбия и подчерта, че процесът на реформи трябва да ангажира целия политически спектър и гражданското общество: "Това несъмнено е ключов момент за Сърбия. Сега е..

публикувано на 15.10.25 в 13:16
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар е избухнал в "Стомана Индъстри" в Перник

Пожар е избухнал на територията на металургичната фирма "Стомана Индъстри" в Перник. По първоначални данни са се самозапалили стружки в Шредерен цех, съобщиха от ОДМВР в Перник. В момента пожарът е ограничен. На място има два противопожарни автомобил на Пожарната в Перник и един на "Стомана Индъстри" и екипи на полицията. Гасенето..

публикувано на 15.10.25 в 13:09
Семейство Томпсън отглежда коне (илюстративно изображение).

"Дейли мейл": Кристин и Ерик, за които българската мечта се превърна в кошмар

Британските емигранти Кристин и Ерик Томпсън се преместили в България през 2016 г. с мечта за по-спокоен живот, заобиколени от зашеметяваща природа и ниски разходи, но 9 години по-късно се жалват пред "Дейли мейл", че реалностите са по-други, а Кристин едва не е била убита на два пъти от некомпетентни лекари в държавни болници. След..

публикувано на 15.10.25 в 13:02

Наталия Тодорова: Създаваме спокойно пространство в града и водим диалог за разбирателство и толерантнос

За шеста година “The Beit Project” - "Номадската класна стая", запознава  ученици от различни социални и културни среди със споделеното историческо и културно наследство на София. Целта на проекта е да затвърди общите ценности на многообразие, диалог и толерантност между деца, ученици и млади хора. Тази година европейският..

публикувано на 15.10.25 в 12:29
Шефът на Пентагона Пийт Хегсет и генералният секретар на НАТО Марк Рюте.

Пийт Хегсет: Получаваш мир, ако си силен

Министрите на отбраната на НАТО започнаха заседанието си с основна тема военната помощ за Украйна и защитата на Алианса след провокациите от страна на Русия. На заседанието присъстват министърът на отбраната на Украйна Демис Шмигал и върховният представител по външната политика и сигурност на ЕС Кая Калас. Генералният секретар Марк Рюте заяви, че..

публикувано на 15.10.25 в 12:27
Станислав Владимиров

Кметът на Перник иска съгласието на ОбС за поемането на краткосрочен общински дълг

Кметът на Перник Станислав Владимиров иска съгласието на ОбС за поемането на краткосрочен общински дълг в размер на 3.5 млн. лв. Средствата са необходими за разплащане на текущи и просрочени задължения към края на бюджетната 2025 година, без представяне на разходооправдателни документи, се казва във внесената в ОбС докладна. В случай на..

публикувано на 15.10.25 в 12:26