Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Трад: След удара на Израел в Катар е непредвидимо кое е възможно и кое – не

| Интервю
Руслан Трад
Снимка: Добрин Йотов

В Израел надделяха политическите гласове, не разузнавателните или военните. Според разузнавателната общност сегашните действия на Израел са непродуктивни в дългосрочен план – максимум година.

Това каза в интервю за БНР Руслан Трад, журналист и анализатор в Атлантическия съвет във Вашингтон.  

Ако теглим чертата - напредването на израелската армия върви с човешки загуби. Газа е една от най-тежките зони в света за водене на градски боеве, посочи той. По думите му, това е и причината голяма част от офицерския състав да твърди, че акцията няма да доведе до крайния резултат – унищожаването на "Хамас".

Трад изказа съмнения, че "Хамас" ще бъде отстранен с тази военна операция, тъй като голяма част от логистиката на тази мрежа се намира извън Ивицата Газа.  

За момента няма шанс да се продължат мирните преговори, отбеляза още анализаторът.

Ударът в Катар не е успешен, каквито сме свикнали да виждаме от израелската авиация. Преди това имаше информация за планиране на такава атака на турска територия. България обаче също е сред държавите с действащи оперативни лица на "Хамас". Това означава ли, че и ние можем да очакваме подобна развръзка, коментира Руслан Трад в предаването "Събота 150".

"Израел има много добри отношения с българските служби и тази информация – за наличието на такива хора, се споделя с Израел. Не можем да предвиждаме след Катар кое е възможно и кое – не."

САЩ са държани на тъмно до последно преди атаката в Катар, за да не могат да реагират, смята той.

Конференцията, свикана от Катар след удара, се превърна в арабо-ислямска конференция - това са едни от най-големите икономики в света, поясни анализаторът.

"Имаме промяна в поведението. Саудитска Арабия и Пакистан подписаха важен отбранителен договор. Атаката върху Катар беше добър повод за всички тези страни да търсят нови партньори."

Тръмп може да накара Нетаняху да спре. Всичките инструменти да промени курса на Нетаняху са на масата, но той не иска, подчерта Руслан Трад.

Най-вероятно Нетаняху смята, че може да контролира администрацията във Вашингтон. Не е проблем за Израел, че е накърнил личните интереси на Доналд Тръмп с катарците, каза в заключение журналистът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Путин и Тръмп на срещата в Аляска 2025 година

Тръмп и Путин ще се срещнат в Будапеща

Доналд Тръмп съобщи, че ще се срещне с Владимир Путин в унгарската столица Будапеща, без да посочи точна дата, след телефонен разговор с руския си колега. Тръмп увери, че по време на разговора "е постигнат голям напредък", предаде АФП. "Решихме, че следващата седмица ще се състои среща на нашите високопоставени съветници. Първите срещи ще..

публикувано на 16.10.25 в 20:47
Фридрих Мерц

Мерц заяви, че на срещата на върха на ЕС ще настоява за използване на замразени руски активи

Германският канцлер Фридрих Мерц заяви днес, че ще призове другата седмица Европейския съюз да използва замразените руски активи, за да предостави заем от 140 милиарда евро на Украйна за финансирането на военните ѝ усилия на предстоящата среща на върха на ЕС, предаде Ройтерс. Мерц се застъпи за първи път за предоставяне на безлихвен заем от..

публикувано на 16.10.25 в 20:16
Гергана Хрисчева и Георги Лозанов

БНР и Гергана Хрисчева с престижна награда от Фондация "Глобални библиотеки – България“

Българското национално радио и журналистът Гергана Хрисчева спечелиха отличието в категория "Медия с национално покритие" на 9-ите Годишни награди на Фондация "Глобални библиотеки – България“ за 2025.  Номинацията е на НЧ "Христо Ботев-1928” с. Ботево, област Ямбол. Наградите се присъждат в изпълнение на мисията и целите на Фондацията..

публикувано на 16.10.25 в 19:56

Пуснаха от ареста мъж от монтанското село Долно Белотинци обвинен за отвличане

Пуснаха от ареста 58-годишен мъж от монтанското село Долно Белотинци, обвиняем за отвличането на 53-годишен свой съселянин. Решението на Окръжен съд-Монтана от днес може да се обжалва в тридневен срок пред Апелативен съд Съдът в Монтана измени взетата мярка за неотклонение от "задържане под стража" в "подписка" по отношение на Цветан Б. от..

публикувано на 16.10.25 в 19:52
Лидерът на КНСБ и екип на синдиката представиха в Кюстендил резултатите от проучване на около 15 хил. заети в енергетиката и минната индустрия в трите региона - Кюстендил, Перник и Стара Загора

Пламен Димитров, КНСБ: Управляващите да се преформатират бързо

Управляващите да се преформатират бързо - иначе рискуваме да имаме един слаб или неизпълним бюджет за 20026 год. Това каза за БНР в Кюстендил, където беше на конференция на синдиката по възможностите по така нар. Справедлив преход, касаещ регионите с въглищни централи - Кюстендил, Перник и Стара Загора, лидерът на КНСБ Пламен Димитров...

публикувано на 16.10.25 в 19:22
Снимката е илюстративна

Мъж и дете са били блъснати на пешеходна пътека в Пловдив

Мъж и дете са били блъснати на пешеходна пътека на оживено кръстовище в Пловдив малко след 17,00 ч. Мъжът е на 40 години, детето - на 4. Откарани са в болница. Ударени са с лек автомобил. Жената, която е била на волана, е тествана за алкохол - пробата е отрицателна. Полицията разследва причините за произшествието.

публикувано на 16.10.25 в 19:08
Никола Барбутов

Бившият зам.-кмет на София Барбутов с променена мярка - домашен арест

Съдът промени мярката за неотклонение “Задържане под стража” на бившия заместник-кмет на София Никола Барбутов в домашен арест.  Барбутов е обвиняем за участие в организирана престъпна група за длъжностни престъпления и подкупи. Адвокат Ина Лулчева настоява за промяна на мярката за неотклонение и отчете, че клиентът ѝ вече е четири месеца в..

публикувано на 16.10.25 в 19:01