През второто тримесечие на 2025 г. разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 13,4% спрямо същия период година по-рано, показват предварителни данни на Националния статистически институт.
По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от повишение с 18,8% за сектор "Култура, спорт и развлечения" до увеличение със 7% за сектор "Хотелиерство и ресторантьорство".
Разходите за възнаграждения включват начислените средства за работна заплата и социалните разходи и надбавки.
Общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица пък нарастват с 13,2% през второто тримесечие на 2025 г. спрямо същия период година по-рано, като в индустрията увеличението е с 14%, в сферата на услугите - с 11,9%, а в строителството - с 16,2 на сто, показват още данните на НСИ.
Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Административни и спомагателни дейности" - с 18,1%, "Култура, спорт и развлечения" - със 17,7% и в "Добивна промишленост" - със 17,2%.
Общият разход за един отработен час представлява сумата от начислените средства за работна заплата, заедно с разходите за социални и здравни осигуровки и различни обезщетения, социалните разходи и надбавки и данъка върху социалните разходи.

Съвещание на премиера Росен Желязков с министри и ръководителите на служби се провежда в момента. На него което ще се обсъди ситуацията след вчерашното решение на Съединените щати да наложат санкции срещу руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл", както и на техни дъщерни дружества. В съвещанието ще участват шестима министри, сред тях..
Пътна полиция в Гърция информира за промени, въведени от днес по контрол на трафика в град Солун и околностите. В центъра на града има пълна забрана за паркиране, налагат високи глоби на нарушителите. Около катедралата “Свети Димитър Солунски“ пътищата са блокирани и не се допуска движение на автомобили. Дори магазините зареждат само вечер...
Трудова борса, организирана от Каритас, срещна бежанци и потенциални работодатели в София. Форумът е част от проекта "Трудова заетост за бежанците", който се реализира в партньорство с Върховния комисариат на бежанците на ООН. Повече от 30 работодатели и десетки бежанци от Украйна, Сирия и Афганистан се срещаха очи в очи по време на..
На протест пред Съдебната палата се събраха близки на семейства на тримата загинали в катастрофа преди две години - двама мъже и една жена на пътя Плевен - Ловеч. Обвиняем за случилото се е Габриел Тачев, който тогава е бил пиян и без шофьорска книжка. На 8 юли Апелативният съд във Велико Търново потвърди наказание за него от 20-години..
Министерският съвет предлага допълнение в Закона за Националната служба за охрана, с което служители и автомобили на Службата ще бъдат прехвърлени на администрацията на президента. Вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че е настоял за тази промяна пред министъра на финансите Теменужка Петкова. Бойко Борисов: Колите и шофьорите от НСО, ползвани..
Рафинерията на "Лукойл“ в Бургас е сред последните фактори, възпиращи ЕС от налагането на преки санкции върху руската петролна компания, пише "Политико“. Това стана ясно, след като администрацията на Доналд Тръмп изненада Европа с решението си да санкционира "Лукойл“ и държавната компания "Роснефт“, продължава изданието. Целта е пресичане на..
"Климатичните условия в България вече са близки до тези в Северна Гърция и европейската част на Турция. Турция разполага с над 130 специализирани машини, Гърция - с 95. Ние нямаме нито една". Това обясни пред БНР Добромир Добринов, старши експерт "Природозащитно законодатлество" в WWF. Днес - 24.10, екип на природозащитната организация..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Не бих се учудил да се стигне и до това Доналд Тръмп да даде ракети "Томахоук" на Украйна , след толкова неща, които САЩ нямаше да дават, а накрая..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..