Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутати от "Да, България" представиха проект за Закон за използването и развитието на ИИ

Снимка: "Да, България"

Депутати от "Да, България" – съпредседателят на партията Божидар Божанов, Елисавета Белобрадова и Александър Симидчиев, представиха проект за изцяло нов Закон за използването и развитието на изкуствения интелект в България.

С него се цели прилагане на европейските регламенти, повишаване на конкурентоспособността и привличане на инвеститори, подобряване на административните услуги, прилагането на изкуствения интелект в образованието и здравеопазването.
Божидар Божанов обясни:

"Важно е във времената на толкова динамична технологична трансформация и България да има съответната нормативна и организационна рамка за това как тия технологии ще се използват в полза на обществото и ще се ограничат техните рискове.

Министърът на електронното управление следва да отговаря за използването на изкуствения интелект в обществения сектор. Министърът на иновациите и растежа следва да се занимава с насърчаването на неговото използване в частния сектор. Следва да има и национален координатор за изкуствения интелект. И трябва да има един консултативен съвет за етичното прилагане на изкуствения интелект".

Законопроектът създава механизъм, с който държавата да предостави всички публични документи и данни, с които разполага, за научно-изследователска дейност.

Предлага се с цел трениране на отворени модели за по-добра работа на български език с изкуствения интелект архивите на БНР, БНТ и БТА, както и научни публикации, финансирани с публични средства, да бъдат достъпни безплатно.

Предвижда се предоставяне на целево финансиране, своеобразни ваучери по реда на Закона за насърчаване на малки и средни предприятия, за внедряване на технологии с изкуствен интелект.

В новия законопроект се акцентира върху ограничаване на рисковете от новите технологии – сред тях самолечението, насърчаването на престъпно поведение, дискриминационното поведение спрямо уязвими групи и развиването на зависимости и пристрастяване, подчерта Божидар Божанов:

"Напоследък имаше един случай, който разтърси обществата в развития свят - един модел за изкуствен интелект, един чат-бот насърчи тийнейджър да се самоубие. Не би трябвало изкуствен интелект да може да прави това, но за съжаление начинът, по който се тренират моделите, е такъв, че те максимизират това да бъдат одобрени от потребителите.

Ролята на държавата в случая е най-малкото да знае, че има риск това да се случи, да проверява регулярно това дали се случва с най-популярните модели и да го докладва за неговото отстраняване", каза Божанов.

Законопроектът ще бъде внесен още следващата седмица в Народното събрание. 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски пред долната камара на парламента в Мадрид.

Зеленски е на визита в Испания

Европейската обиколка на украинския президент Володимир Зеленски продължава днес в Испания на фона на засилените руски атаки с дронове и ракети срещу Украйна.   Зеленски пристигна в Испания за разговори с премиера Педро Санчес и крал Фелипе VI. По време на визитата Мадрид ще обяви "солиден" пакет от нова финансова помощ за Киев. Украинският..

публикувано на 18.11.25 в 15:39

Срив в мрежата на Cloudflare, много сайтове са недостъпни

Редица уебсайтове, включително платформата за социални медии X и чатботът ChatGPT, са потърпевши от проблеми, засягащи фирмата за интернет инфраструктура Cloudflare, информира Би Би Си, цитирана от БТА.  Хиляди потребители съобщиха за проблеми с "Екс" и други услуги в сайта за наблюдение на прекъсванията в мрежата Downdetector малко след 13:30 часа..

публикувано на 18.11.25 в 15:27
Деница Сачева

Управляващите търсят възможности за коледни добавки за пенсионерите

Въпреки че в разчетите за тази година не са предвидени пари за коледни добавки за пенсионерите, от управляващата коалиция ще търсят възможност да осигурят такова подпомагане. Председателят на парламентарната соцална комисия Деница Сачева съобщи, че поискала от социалния министър да предприеме стъпки, с които да стане възможно преди Великден и Коледа да..

публикувано на 18.11.25 в 15:15

КС: Председателят на НС няма право да се произнася еднолично за национален референдум

На свое заседание на 18.11.2025 г. Конституционният съд се произнесе с тълкувателно решение по конституционно дело, докладвано от съдия Красимир Влахов. На основание чл. 149, ал. 1, т. 1 от Конституцията, Конституционният съд реши, че: "Председателят на Народното събрание няма правомощие да преценява установените в закон изисквания, при които е..

публикувано на 18.11.25 в 15:12
Лена Бориславова

Прокуратурата иска "справедливо наказание" за Лена Бориславова по т. нар. дело "Да запазим Корал"

Прокуратурата поиска депутата от ПП Лена Бориславова да бъде призната за виновна и да й бъде наложено справедливо наказание по т. нар. дело "Да запазим Корал". Бориславова е на съд, защото представила неистински документи пред Агенцията по вписвания във връзка с напускането на Кирил Петков на сдружението, за да положи клетва като министър на..

публикувано на 18.11.25 в 15:10

Младите в България - каква е цената и кой плаща сметката

"30 години е възраст, от която има много очаквания - от една страна обществото очаква това да са следващите хората, които поемат икономиката, започват да произвеждат БВП на страната, от друга страна - семействата на тези хора очакват да имат 3, 4, 5 внуци, които те да отглеждат. Самите хора са раздвоени между личния живот, кариерата и политическата и..

публикувано на 18.11.25 в 15:07
Президентът Румен Радев

Президентът проведе среща с курсанти на "Дондуков" 2

Президентът Румен Радев се е срещнал на "Дондуков" 2 с курсанти от Националния военен университет "Васил Левски". Държавният глава е откроил важната роля на бъдещите военнослужещи за изграждането на адекватни съвременни отбранителни способности. Според президента конвенционалните военни действия вече са изместени от въвеждане на високи..

публикувано на 18.11.25 в 15:02