Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради дроновете – Дания обмисля да поиска активиране на чл. 4 от договора на НАТО

Снимка: Ройтерс
Чуй новината! Чуй новината:

Над Дания отново бяха регистрирани чужди дронове в близост до летища и военни обекти. Правителството обмисля да поиска активиране на чл. 4 от договора на НАТО.

Въздушното пространство над международното летище Олборг в северната част на Дания остана затворено за часове, след като бяха забелязани да прелитат чужди дронове. В близост до летището се намира Центърът за специални операции на датската армия, както и база на военновъздушните сили, където са разположени изтребители F16 и F35.

Германия е вдигнала свои изтребители, след като дронове прелетяха и над Есбьорг и Сьондерборг в южна Дания. Дания и Норвегия вдигнаха хеликоптери за наблюдение на въздушното пространство.

Началникът на датската полиция Торкилд Фогде съобщи, че властите отделят "значителни ресурси" за справяне със ситуацията и остават в тясно сътрудничество с партньорските служби.

Два кораба, регистрирани като част от руския сенчест флот, се намират на 120 километра източно от Есбьорг, където прелетяха дронове. Датската телевизия TV2 съобщи, че единият от двата кораба е разследван във връзка с дроновете, които бяха регистрирани във вторник над Копенхаген и затвориха летището на датската столица.

Русия отхвърли "абсурдните" спекулации да е замесена в инцидентите, заявиха от посолството ѝ в Копенхаген.

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски ще работи със САЩ по мирния план, без да предава националните интереси

Като "много опасен момент" описа върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас представянето на руско-американския план за мир в Украйна. А украинският президент Володимир Зеленски призова украинците да останат единни в "един от най-трудните моменти" в историята на страната: "Украйна може да се окаже изправена пред много..

публикувано на 21.11.25 в 17:59
Олеся Илашчук

Олеся Илашчук: Украйна няма да допусне план, разработен без да се чуе гласа на украинския народ

Украинският посланик в България Олеся Илашчук коментира американският мирен план за Украйна с думите, че "Украйна няма да допусне план, който е разработен, без да се чуе гласа на украинския народ". "Според мен това не е възможно, защото само с Украйна и само с нашите партньори от САЩ и партньорите от ЕС, това е най-важното и това ще бъде план за мира,..

публикувано на 21.11.25 в 17:55
Илия Проданов

БАК: В бюджет 2026 няма пари за напояване, а земеделците са натоварени с увеличени държавни такси

В бюджета за 2026 г. няма заложени пари за напояване, а земеделците и производителите на храни са натоварени с увеличени държавни такси - за това алармираха от Българската аграрна камара (БАК). Напояването, без което няма земеделие, оказва се е приоритет само на думи. Пари за него няма, каза председателят на камарата Илия Проданов и прогнозира провал..

публикувано на 21.11.25 в 17:40
Надежда Бобчева

Надежда Бобчева: В София има достатъчно снегопочистващи машини

В София има достатъчно снегопочистващи машини, заяви зам.-кметът по екология на Столичната община Надежда Бобчева. Към момента проблеми има само в два квартала - "Красно село" и "Люлин". Това са кварталите, в които от миналия месец има проблем със сметосъбирането и извозването. "Към настоящия момент ние направихме преглед на цялата..

публикувано на 21.11.25 в 17:20
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Липсата на записи от камери затруднява намирането на повредилите Паметника на летците

Липса на записи от видеокамери затруднява установяването на вандалите, повредили Паметника на българските летци и парашутисти в София. Това стана ясно от думите на министъра на вътрешните работи Даниел Митов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос от депутата от "Възраждане" Ивелин Първанов. "Отправено е запитване до..

публикувано на 21.11.25 в 17:11

Община Ловеч предвижда увеличение на местните данъци от 2026 година

Община Ловеч предвижда от следващата година увеличение между 10% и 35% на местните данъци. Предстои промените в наредбата за местните данъци и такси да бъдат обсъдени и гласувани от общинския съвет. Най-сериозно увеличение се предвижда за данъка върху придобиване на имущество – от 2 на 2,7 промила върху данъчната оценка, което е..

публикувано на 21.11.25 в 17:00

Близо половината служители на НОИ в Монтана излязоха на протест

Близо половината служители в териториалното поделение на НОИ в Монтана излязоха на протест. Те настояват за минимум 20% увеличение на заплатите.  "Експерт не се става за няколко месеца. Нужни са поне 2-3 години", споделиха протестиращи.  В НОИ работят над 70 души.  Стефка Петрова е в института от 1996 година: "Смятаме, че тези до 5%, които..

публикувано на 21.11.25 в 16:41