Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Властта е в нас, не я упражняваме само по време на избори"

Площад "Славейков": Мегданът на демокрацията

| Интервю
Снимка: Калина Стоянова
Чуй новината! Чуй новината:

"Демократична мозайка" е ежегоден фестивал, който превръща центъра на София в място за срещи между граждани, организации и институции. Целта е да не забравяме, че демокрацията се нуждае от нашето участие ежедневно и че всеки може да открие своя начин да допринася за по-справедливо и ангажирано общество. "Демократична мозайка" започва днес и ще продължи и утре. 

"Програмата е пълна с най-различни сесии, в които ще си говорим основно за няколко неща - какво ни вълнува нас като граждани, какво можем да направим, ако действаме заедно, дали институциите ни чуват и как можем да направим така, че ние да влияем на обществения ред. Днес програмата включва и сесия с омбудсмана, където ще бъдат представени различни граждански инициативи, ще има и дебат. Следобед ще има интересни сесии, свързани със законите и доколко те пречат на гражданите или обратното", обясни пред БНР Надя Шабани - директор на Българския център за нестопанско право.

Според Атанас Радев от Националния младежки форум, на "Демократичната мозайка" всеки ще може да намери нещо за себе си - каузи, застъпничество, инициативи и активизъм. По думите му има необходимост от диалог:

"Поради тази причина за трета поредна година правим "Демократичната мозайка" на открито. Идеята е да се срещат гражданите, институциите, организациите - да се виждат и да имат пространство за диалог".

Често институциите обичат да употребяват организациите и да прехвърлят вината на тях, а те са коректив, коментира Радев в интервю за предаването "Хоризонт до обед". Според него институциите имат нужда от коректив. 

"Ние се опитваме да правим качествени политики и да отстояваме демократичните принципи и ценности, които обединяват всички ни - това да имаме добър живот". 

Надя Шабани допълни, че тази година в инициативата се включват над 70 организации от цяла България. Тя отчете, че непрекъснато расте броят на хората, които се включват в акции на организации. Доверието към нас расте, смята тя.

"Хората са активни и те променят. Успешни примери има в България, въпросът е да ги направим по-видими и да имаме повече увереност, че ние решаваме", категорична бе Шабани.

Атанас Радев анонсира за утре "Младежко студио" и декларация с препоръки за Закона за училищното и предучилищното образование. По думите му идеята е да се поговори за това какво правят младите хора.

"Властта е в нас, ние не я упражняваме само по време на избори. Ние трябва непрекъснато да мислим за това как трябва да живеем справедливо, да си помагаме, да се сдружаваме и да изискваме това, което ни се полага", обобщиха организаторите.

Цялото интервю на Веселина Миланова и Калина Стоянова с Атанас Радев и Надя Шабани в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Среща по въвеждане на еврото, организирана от финансовото министерство,  събра експерти и младежи в Кюстендил. Участва и вицепремиерът и лидер на БСП  Атанас Зафиров(втори от дясно наляво).

Зафиров: БСП допринася за стабилността в държавата, мъдростта взе връх

БСП допринася за стабилността в държавата, каза лидерът на партията и вицепремиер Атанас Зафиров. "Радвам се, че мъдростта надделя", каза  той пред репортери в Кюстендил по повод решенията Националния съвет на БСП от неделя. БСП решава - ротация на председателя на НС или напускане на кабинета БСП прие смяната на председателя на парламента..

публикувано на 27.10.25 в 14:58

ЕК на този етап не вижда заплаха за сигурността на доставките от санкциите срещу "Лукойл" и "Роснефт"

Европейската комисия не вижда на този етап заплаха за сигурността на доставките заради наложените от САЩ санкции срещу "Лукойл" и "Роснефт", заяви говорителката на ЕК Ана-Кайса Итконен. САЩ наложиха санкции на водещите руски петролни компании "Роснефт" и "Лукойл" "Имаме законодателство за хранилищата, според което всички страни членки..

публикувано на 27.10.25 в 14:51
проф. Стоян Денчев

Проф. Стоян Денчев: Пеевски изпълнява демократичните повели да упражнява власт

Вътрешните условия, които биха били предпоставка за продължаване до пълен мандат, на първо място ще бъде въвеждането на еврото. Повишаване на цените или неконтролираният скок на  цените в първия месец – това може да доведе до вътрешни сътресения, а също може и до падане на правителството, поради различни вътрешни спорове , каза в интервю пред..

публикувано на 27.10.25 в 14:29

ВиК "Йовковци" отрича внушенията за умишлено замътняване на водата във Великотърновско

Водоснабдителното дружество във Велико Търново отрече да има умисъл или бездействие за мътната вода по водопроводната врежа за Великотърновска област от язовир "Йовковци".  В позиция до медиите управителят на водния оператор Илиян Илиев посочи след снощния протест на стотици търновци с настояване за чиста вода, че проблеми с пречиствателната..

публикувано на 27.10.25 в 14:04
Снимката е илюстративна

Турция експулсира 10 бегълци издирвани с червени бюлетини, включително един от България

Турските власти са експулсирали 10 бегълци, издирвани с червени и национални бюлетини от България, Германия, Белгия, Русия и Грузия, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая, цитиран от сайта "Хюриет дейли нюз". По информация на министерството девет от бегълците са издирвани от Интерпол, а един се издирва на национално ниво...

публикувано на 27.10.25 в 14:01

Кипър: Данъчни облекчения за семейства в размер на 150 млн. евро

Данъчни облекчения за семейства от 150 млн. евро годишно включва новата данъчна политика на Кипър, съобщиха от финансовото министерство. От него заявиха, че шестте законопроекта за данъчната реформа ще бъдат внесени в парламента за обсъждане и гласуване в началото на ноември. Намаляването на данъчната тежест върху семействата с деца от..

публикувано на 27.10.25 в 13:56
НС на аБСП

Илиян Йончев: БСП има стремеж да провежда политики, а не да запазва хора по постове

Не приемам твърдение, че няма да мине БСП 4-процентната граница при парламентарни избори, това са внушения на някои от опозиционните сили, подразнени, че социалната политика е устойчива, заяви депутатът от БСП Илиян Йончев в интервю пред БНР. И посочи, че е вдигната МРЗ, предстои и нови увеличение, променено е Швейцарско правило, "а и..

публикувано на 27.10.25 в 13:54