Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британският министър на финансите с план срещу младежката безработица

Министърът на финансите на Великобритания Рейчъл Рийвс се готви да говори на конгреса на Лейбъристката партия в Ливърпул, 23 септември 2024 г.
Снимка: АП/БТА

Във Великобритания на младите хора ще бъдат спирани помощите, ако не приемат предложения за работа или обучение, съгласно плановете за връщане на работа, които ще бъдат обявени от министъра на финансите Рейчъл Рийвс на годишния конгрес на управляващата Лейбъристка партия, пише вестник „Таймс“.  


Министърът на финансите ще обещае да се справи с дългосрочната младежка безработица, като гарантира платена работа на млади хора, които се стремят да си намерят работа или обучение в продължение на 18 месеца или повече.


Съгласно така наречената „младежката гаранция“, длъжностните лица ще издирят стотици хиляди млади хора, които са безработни или отсъстват по болест, за да им предложат помощ. Те обаче са изправени пред загуба на помощи, ако откажат предложенията. 

Почти един милион млади хора на възраст от 16 до 24 години не учат, не работят или не се обучават, а десетки хиляди всяка година преминават директно от обучение към дългосрочни болнични. 

Очаква се Рейчъл Рийвс да каже, че това е „лошо за бизнеса, лошо за данъкоплатците, лошо за британската икономика и накърнява перспективите на хората за развитие през целия им живот“. 

В речта си на конгреса на Лейбъристката партия министърът на финансите ще обяви, че ще заделя един милиард паунда годишно за допълнителна подкрепа за заетост, обещана през пролетта. 

„На всеки млад човек ще бъде гарантирано или място в колеж, за тези, които искат да продължат обучението си, или чиракуване, за да им се помогне да научат занаят, жизненоважен за нашите планове за възстановяване на страната, или индивидуална подкрепа за намиране на работа“, се казва в речта на Рийвс, до която „Таймс“ е получил достъп.

По публикацията работи: Савина Спасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милорад Додик

Босненската Република Сръбска предсрочно избира президент на мястото на Додик

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори.  Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..

публикувано на 23.11.25 в 05:25

Врачанският музей отбелязва 40 години от откриването на Рогозенското съкровище

През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..

публикувано на 23.11.25 в 04:34

Община Мизия с мерки срещу наводнения. Какви са те?

Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води.  Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове.  Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..

публикувано на 23.11.25 в 04:24

Увеличението на осигуровките - предизвикателство за производителите на тютюн

Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..

публикувано на 23.11.25 в 04:11
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър домакинства събития в чест на Федерико Гарсия Лорка

Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи  Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България.  Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“.  В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..

публикувано на 23.11.25 в 03:53

Коледни работилници ще има в Казанлък

Поредица от коледни работилници започват от следващата седмица в галерия "Ателието" в Казанлък по повод предстоящите зимни празници. Насочени са както към децата, така и към техните родители, като всички те са поканени и на коледен чай с бисквитки. Ателиетата ще започнат на 27-ми ноември и ще продължат до 11-ти декември, като заедно с художниците..

публикувано на 23.11.25 в 03:52

"Сънди таймс": Митал ще напусне Великобритания

Лакшми Митал, един от най-богатите мъже във Великобритания, ще напусне страната, съобщи "Сънди таймс".  Никой не е доминирал списъка на богатите на изданието през 37-годишната му история така, както Лакшми Митал, пише то. Индийският стоманен магнат оглави годишната класация за богатство рекордните осем пъти.  В пика си през 2008 г. личното му..

публикувано на 23.11.25 в 03:39