Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДФЗ: Стопаните да спазят крайната дата на проектите си по програмата за селските райони

Държавен фонд "Земеделие"
Снимка: Ани Петрова

Във връзка с изтичане на периода за прилагане на Програмата за селските райони Държавен фонд "Земеделие" предупреждава всички стопани с проекти по програмата, че трябва да спазят крайната дата за извършване на дейностите по договора и за подаване на искане за плащане. В противен случай ще се наложи да връщат пари. 

Наближава краят на Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., затова и земеделците, които изпълняват проекти по тази програма, трябва да следят прецизно сроковете.

В случай че бенефициент има подадено искане за промяна на договора, което още не е обработено от Фонд "Земеделие", е задължително той да подаде искане за плащане, като в него отрази исканата промяна. 

Във всички случаи изпълнителите на проекти трябва да подадат искане за плащане в нормативно регламентирания срок, за да избегнат прекратяване на договора, именно защото не са подали това искане за плащане в посочения в договора срок.

При неспазване на това задължение всички получени авансови или междинни плащания подлежат на възстановяване, ведно със законната лихва, предупреждават експертите. 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

7% от българските медици са ставали жертва на физическа агресия

Седем процента от българските медици са ставали жертва на физическа агресия по време на работа, а повече от половината от тях са се сблъсквали с вербална агресия от страна на пациенти. Това показва социологическо проучване, направено сред 800 лекари и медицински сестри по поръчка на Българския лекарски съюз. Друго проучване сред обществеността сочи, че..

публикувано на 30.09.25 в 16:46
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: Намерените 43 000€ и 5000 лв. е съотношение между подкупи от чужди шофьори и български

Тези двата инспектори на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", искали подкуп от шофьори на камиони с техника за концерта на Роби Уилямс, станаха световно известни. Ясно беше, че скандалът няма как да остане само в границите на България, коментира в интервю пред БНР Тихомир Безлов от Център за изследване на демокрацията...

публикувано на 30.09.25 в 16:42

Добивът на царевица и слънчоглед в област Монтана е по-нисък от миналогодишния

Три пъти по-малко царевица са прибрали земеделците от област Монтана тази година в сравнение с миналата. Добивът на слънчоглед също е по-нисък. Трайното засушаване е причината за слабата реколта. 126 кг от декар е средният добив от царевица в област Монтана при ожънати 85 % от площите. За сравнение през миналата година земеделците са прибрали..

публикувано на 30.09.25 в 16:38
Гроздан Караджов (вдясно) и Атанас Зафиров(на втори план вляво).

Очаква се да бъде утвърдено предложение за отдаване на концесия на АМ "Рила"

Предложението за отдаване на магистрала "Рила" на концесия се очаква да бъде утвърдено утре от Консултативния съвет по концесиите, обяви министърът на транспорта Гроздан Караджов:  "В последствие и с решение на Министерския съвет, такъв е редът по Закона за концесиите, ще влязат в списъка с обекти, подлежащи на концесия. Оттам нататък всеки от..

публикувано на 30.09.25 в 16:36
Председателят на Фискалния съвет Симеон Дянков на заседанието на подкомисията в НС - 30 септември 2025 г.

Фискалният съвет се обяви против политиката на 3-процентен бюджетен дефицит

Фискалният съвет се обяви против политиката на 3-процентен бюджетен дефицит. Това заяви председателят му Симеон Дянков на изслушване в Подкомисията за контрол на публичните средства в Народното събрание.  На заседанието не присъстват депутати от управляващата коалиция и от "ДПС-Ново начало": Подобно на Международния валутен фонд от Фискалния съвет..

публикувано на 30.09.25 в 16:20

Природният газ поскъпва минимално

Природният газ поскъпва минимално. През октомври синьото гориво ще струва 61 лева и 1 стотинка за мегаватчас без такси и налози.  Това е с 49 стотинки повече от цената за септември. Утвърдената цена от 31,19 евро/MWh е благоприятна за българските битови и стопански потребители на природен газ, тъй като е по-ниска от месечния индекс на..

публикувано на 30.09.25 в 16:05

Националният борд по водите цели до края на годината водният режим в Плевен да остане само през нощта

Националният борд по водите си е поставил за цел до края на годината да бъде направено така, че режимът на водата в Плевен да остане само през нощта, потвърди министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той определи като спекулация информациите, че във Велико Търново ще бъде обявен воден режим: "Времето за..

публикувано на 30.09.25 в 16:04