Испания направи много голяма крачка към световното първенство през 2026 г. с убедителната победа над България на стадион „Хосе Сория“ във Валядолид. Но успехът днес не само им помогна да се доближат до математическа квалификация, но и позволи на селекционера на националния отбор Луис де ла Фуенте нов рекорд. Днес той изравни историческата серия от 29 поредни мача без загуба на Висенте дел Боске в периода му начело на "Ла Фурия".
Два кръга преди края на квалификациите в група "Е" по пътя към Мондиал 2026 в Северна Америка Испания е начело с 12 точки от 4 мача, пред Турция с 9, Грузия с 3 и България без актив.
И докато пресконференцията преди мача продължи 50 минути, днес наставникът на европейските шампиони отговаряше усмихнато малко над половин час, обръщайки се към журналистите на малко име.
“Най-важното нещо в този отбор е колективът, тяхната отдаденост, ангажираност и това желание за повече, винаги го имат. Гладни са за победи“, заяви той категорично. И направи връзка, че залата за пресконференции днес беше преустроената трапезария, използвана от играчите на Реал Валядолид.
Относно развитието на мача, той призна, че победата с 4:0 не е била толкова лесна, колкото може би изглеждаше от трибуните.
“Трябваше да се борим и да бъдем постоянни. България се защитаваше много добре в нисък блок и се затруднихме да реализираме положенията си през първото полувреме“.
Въпреки това, той изрази голямото си удовлетворение от приноса на всички, подчертавайки високото ниво на ротации, силно включилите се резерви и ангажираността на отбора във всеки един момент от мача.
Запитан за имената, които днес би отличил, Де ла Фуенте подчерта ангажираността на Педри и Микел Мерино. За Педри каза, че “има талант, отношение и отдаденост към националния отбор“, а Мерино определи като „ много завършен играч, способен да се адаптира естествено към различни позиции“.
Нападателите Саму Омородион и Борха Иглесиас имаха своите шансове, но не успяха да преодолеят отличния днес български вратар Светослав Вуцов. Де ла Фуенте обаче е доволен от тях: "Работиха много добре през срещата. Пуснахме Саму с основна задача да отваря пространства и той се справи. От Борха също съм доволен. И ако пропуснат веднъж, ще вкарат друг път“.
Попитан как се чувства, след като е изравнил постижението на Висенте дел Боске да води представителния отбор на страната в 29 мача без поражение, селекционерът на тима каза, че е горд от този факт.
"Чест е да се изравня с фигура като Висенте дел Боске, от когото се възхищавам дълбоко. Това е треньорът, който направи Испания световен шампион. Но заслугата за тази серия е на играчите. Искам да кажа, че все още не сме се класирали на Световното в Америка. Предстоят ни още два трудни мача с Грузия и Турция“.
Капитанът на България - Кирил Десподов , имаше две добри възможности да вкара гол на европейския шампион, като особено добра беше тази през втората част. Той излезе сам срещу вратаря Унай Симон след пас на Филип Кръстев, но топката мина покрай гредата. В крайна сметка България отстъпи с 0:4 на може би най-силния тим в света, но заедно с..
Директорът на националните отбори по футбол Кирил Котев поздрави треньора Александър Димитров за включването на двамата дебютанти Мартин Георгиев и Атанас Чернев в стартовия състав на днешния мач с Испания от Световните квалификации. Според него, ситуацията е била доста по-тежка преди двубоя, тъй като тимът пристигна във Валядолид след 1:6 от..
Селекционерът на българския национален отбор по футбол Александър Димитров обясни какъв е бил планът за мача с Испания, загубен с 0:4. Според него, все още си личи психическата нестабилност, получена след тежката загуба от Турция (1:6 в събота в София). Освен това, многото натрупани поражения също оказват своето негативно въздействие...
България претърпя поражение с 0:4 от европейския шампион по футбол Испания в четвъртата си среща на Световната квалификация в група “Е“. Два гола за победителите вкара Микел Мерино – по един във всяко полувреме, а Атанас Чернев си вкара автогол 11 минути преди края. В добавеното време пък Микел Оярсабал от дузпа оформи крайния резултат...
Александър Везенков и гръцкият му отбор Олимпиакос отстъпиха пред турския Анадолу Ефес със 78:82 (25:28, 26:20, 16:19, 11:15) като домакини в Атина в среща от четвъртия кръг в баскетболната Евролига за мъже след по-слабо второ полувреме. Олимпиакос допусна втора загуба от четирите си мача до момента, а след две поредни поражения отборът от..
Селекционерът на младежкия национален отбор по футбол Тодор Янчев похвали играчите си за силната игра при победата над Чехия с 2:1 в европейска квалификация (до 21 години). "Мачът премина изцяло под нашето ръководство. Имаме уникални играчи. Получихме гол от първата атака на чехите, но ме радва българският дух, който момчетата показаха...
Младежкият национален отбор на България до 21 години постигна ценна победа с 2:1 срещу Чехия в среща от квалификациите за Европейското първенство по футбол в тази възрастова група. Българският състав изигра много силен мач на стадион "Георги Бенковски" в Пазарджик и успя да стигне до обрат с голове на Никола Илиев и Петко Панайотов, като и..
Видимо е поглъщането на ГЕРБ от ДПС-Ново начало . Отдавна се наблюдава по места, че сериозна част от хора на ГЕРБ отиват при Делян Пеевски с мотив, че..
Трябва да бъдат загърбени дребнотемията, за да вървим напред. Това заяви пред БНР кметът на Пазарджик Петър Куленски, след като в града се проведе..
Становището за премахване на колектор или хотел "Негреско" на "Елените" е кризисен ПР от страна на държавата. Това коментира пред БНР бургаският..