Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израел отваря граничния пункт "Рафах" между Ивицата Газа и Египет

Камион с хуманитарна помощ от египетската страна на гранично-пропускателният пункт "Рафах", 12 октомври 2025 г. Снимка: АП/Mohamed Arafat
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Израел реши да отвори граничния контролно-пропускателен пункт "Рафах" между ивицата Газа и Египет, като позволи достъпа на хуманитарна помощ в анклава, след като радикалната палестинска групировка "Хамас" върна телата на четирима мъртви заложници, предаде Ройтерс, позовавайки се на днешна информация на израелската телевизия "Кан". Това съобщи БТА, като се позова на агенция Ройтерс.

Каналът добави, че Израел е отменил планирани мерки срещу "Хамас", които са включвали съкращаването наполовина на допусканите камиони с помощи за палестинците в крайбрежната територия.

Ислямисткото движение "Хамас" е информирало посредниците на сделката за прекратяване на огъня в Газа, че днес ще предаде телата на още четирима загинали заложници, съобщи по-рано израелският в. "Таймс ъв Израел".

В понеделник групировката предаде последните останали живи заложници на Международния комитет на Червения кръст, след 738 дни в плен.

Сред първите седем от 20-те освободени пленници бе Матан Ангрест, който има и българско гражданство.

Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г. с безпрецедентното трансгранично нападение на "Хамас" срещу израелска територия, при което по данни на Израел са били убити 1219 души, а 251 заложници са били отведени в плен в крайбрежната територия.

Според информацията на палестинските здравни власти, контролирани от "Хамас", от началото на израелското настъпление в крайбрежния анклав са загинали над 67 000 палестинци. Тези данни са приети за надеждни от ООН и редица международни организации, отбелязва Ройтерс.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Янков

Деян Янков: Главна ценност, която имаме в работата ни, е да създаваме общност

Според мен има главен проблем при субсидиите от Министерство на културата към читалищата. Това е, че няма никакъв контрол как се харчат тези пари . Не се осъществява качествен контрол, дали парите се харчат ефективно, посочи Диян Янков, председател на Народно читалище "Тротоара", в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" той разказа за..

публикувано на 15.10.25 в 10:46

Цончо Ганев настоя за незабавна оставка на правителството и за избори

За незабавна оставка на правителството и за избори настоя заместник-председателят на "Възраждане" Цончо Ганев.  "Ситуацията, в която се намираме, е безпрецедентна по отношение на това, че лидерът на политическия хегемон в последните години, сам иска да свали правителството си и е уплашен изключително много. Нещо повече, той най-после вече..

публикувано на 15.10.25 в 10:20
Красимира Катинчарова

Катинчарова прогнозира: Пеевски ще нагнети напрежение, а Борисов ще се върне на бял кон

Предсрочни избори са неизбежни, смятат и от "Величие". Заседанието на НС - отложено заради липсата на кворум Според депутата Красимира Катинчарова случващото се е "театрална постановка", режисирана от лидерите на ГЕРБ и "ДПС-Ново начало": "Абсолютно наивно е да се смята, че Бойко Борисов е жертва в тази ситуация. Изборите в Пазарджик..

публикувано на 15.10.25 в 10:07
Снимката е илюстративна.

3,5 по Рихтер разтърси сутрешно Балчик

Земетресение е регистрирано тази сутрин на 10 км от Балчик. Трусът е с магнитуд 3,5 по скалата на Рихтер.  Той е бил регистриран в 08:37 часа, с дълбочина над 18 километра, съобщават от Националния институт по геофизика на БАН.  В социалните мрежи има данни, че е земетресението е усетено в района, но в Пожарната няма подадени сигнали за щети. 

публикувано на 15.10.25 в 10:03
Радостин Василев

Радостин Василев: Предсрочни парламентарни избори са неизбежни

Според лидера на МЕЧ Радостин Василев, предсрочни парламентарни избори са неизбежни: "Реалистично - напролет, но правителството може и сега да подаде своята оставка. Мандатите могат да се раздават доста дълго време, така че има възможности по всякакъв начин март-април да има избори. Ако, естествено, искат да направят един коледен подарък за..

публикувано на 15.10.25 в 10:00
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Министрите на отбраната от НАТО обсъждат военната помощ за Украйна

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че министрите на отбраната на Алианса ще разискват на днешното си заседание в Брюксел програмата за военна помощ за Украйна, започната през август: "Един от въпросите, които ще разискваме, е новата програма, която започнахме едва през август,  с която САЩ доставят основна летална и нелетална..

публикувано на 15.10.25 в 09:58

Гърция: 2000 хранителни стоки в супермаркетите с намаления от 5 до 25%

До края на годината в Гърция ще се продават на по-ниски цени над 2000 стоки във веригите от супермаркети, съобщават от министерството на развитието. Намаленията са от 5% до 25%, в зависимост от марката на стоките. През цялата нощ служителите им поставяха нови цени на рафтовете със стоки, защото намалението влиза в сила от днес. По новите..

публикувано на 15.10.25 в 09:46