Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът отказа да разпита Асен Василев за мярката на Коцев, Прокуратурата с още доказателства

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

С искане на два отвода започна съдебното заседание по молба на кмета на Варна Благомир Коцев да излезе на свобода. Адвокатът му - Ина Лулчева, се усъмни в непредубедеността на председателя на съдебния състав и на един от прокурорите по делото.

Лулчева поиска отвода на съдия Красимира Костова - съдия докладчик по делото, и председател на съдебния състав - с аргумент, че като бивш съдия в Специализирания съд, закрит по времето и по инициатива на “Продължаваме промяната”, тя е предубедена, както и, че става дума за политическо дело, тъй като Благомир Коцев е представител на формацията и, според нея, това е дело, в което се преследва представител на опозицията. 

От защитата на Коцев виждат проблеми и по отношение на етичното поведение на прокурора Калин Близнаков, тъй като на предишно заседание е упрекнал адвокатите на Коцев и буквално ги обвинил, че под негово въздействие бившият заместник на обвиняемия - Диан Иванов, се е отказал от показанията си, дадени срещу него, и е заявил, че е бил подложен на натиск от представители на Антикорупционната комисия. 

Съдът отхвърли и двете искания

Съдия Костова заяви, че ако си направи отвод, би отворила възможност за следващи искания и за избор на удобни съдии, когато заседават съдии от бившия Специализиран съд. Тя не видя проблем и в етичното поведение на прокурор Близнаков. 

Така се стигна до внасянето от Прокуратурата на 2 тома с нови доказателства, с които адвокатите се запознаха. Предстои медиите да разберат какво е събрано срещу Коцев буквално в последните часове. 

Отхвърлено беше и искане на защитата показания да даде Асен Василев - председател на “Продължаваме промяната” и бивш финансов министър, който е в залата заедно с други съмишленици. Искането е заради появата на името му сред свидетелски показания, според които пари от корупционната схема, в която твърди, че е участвал в Коцев и още двама общински съветници, са стигали и до Асен Василев. Именно заради присъствието на лице с имунитет в показанията, делото се гледа в София. Съдът отказа да разпита Василев, тъй като смята, че в тази процедура по мярка за неотклонение, това е недопустимо.  

"В момента сме свидетели, че и съда, и прокуратурата, и Комисията за противодействие на корупцията, са в ролята на трите маймунки - не чух, не видях, не разбрах. Затова дойдох днес тук, лично в залата, за да им кажа, че нямам нищо общо с тази крадла. Всичко, което тя казва, е абсолютно невярно, за да може делото да отиде във Варна и да се гледа от Варненския съд и варненската прокуратура, а не от нагласени състави и прокурори", заяви Василев пред журналисти.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Световния ден за борба с диабета

Днес е Световният ден за борба с диабета. По данни на Българското дружество по ендокринология един от девет души по света има диабет, а над 250 милиона не знаят, че живеят с това заболяване. От дружеството призоваха за подкрепа и разбиране към хората с хронични заболявания на работните им места. Българи крият, че имат диабет, а..

публикувано на 14.11.25 в 07:53

Последен срок за лозарите да кандидатстват за компенсиране на разходите си за борба с вредителите

Днес е последният срок, в който производителите на винено и десертно грозде, могат да кандидатстват за компенсиране на разходите си за борба с вредителите. Бюджетът на държавната помощ за 2025 г. е 5 млн. лв. Финансовата подкрепа има за цел да компенсира част от направените от лозарите разходи по закупуване на продукти за борба с вредители..

публикувано на 14.11.25 в 07:35
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Министър Вълчев се среща с образователни медиатори в Пловдив

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще се срещне с образователни медиатори от Пловдивска област, за да обсъдят проблемите приобщаването към образователния процес на учениците от уязвимите групи. Очаква се министър Вълчев да открие заедно с кмета на Пловдив Костадин Димитров общежитията на Езикова гимназия "Иван Вазов",..

публикувано на 14.11.25 в 07:26

Блицконтрол и редовен парламентарен контрол в програмата на депутатите

Министър-председателят Росен Желязков и вицепремиерите ще отговорят на въпроси за актуалната политика на кабинета, а след тях в редовния парламентарен контрол ще участват общо 10 министри. Блицконтролът с премиера Росен Желязков и тримата вицепремиери трябваше да се проведе миналата седмица, но поради техни неотложни ангажименти беше отложен..

публикувано на 14.11.25 в 07:22

Плевен е домакин на Дни на японската култура

Плевен е домакин на Дни на японската култура . Програмата през двата дни предвижда литературни срещи с изпълнения на японски език, творчески работилници и представяне на живота в далечната страна . Организатор на 36-ото издание на инициатива е Посолството на Япония у нас. През втория ден -15 ноември, е организирана дискусия на тема "България -..

публикувано на 14.11.25 в 07:10

"Двойна принцесна приказка" – премиера на силистренската сцена

Драматично-кукленият театър в Силистра посреща новия творчески сезон с пъстра и забавна премиера за малки и големи – спектакъла "Двойна принцесна приказка" от Румен Николов. Пиесата ще бъде представена за първи път в България днес от 18:00 ч., а втората премиера е утре – 15 от 11:00 ч. Разговорите с авторa и режисьор на "Двойна принцесна..

публикувано на 14.11.25 в 06:40

Руски удари срещу Киев: Един загинал, 15 ранени, щети в украинската столица

Един човек е загинал, а най-малко 15 са били ранени при руско нападение срещу Киев тази сутрин, съобщиха службите за спешна помощ в украинската столица. Щети има в осем от десетте района на Киев. Над 40 души са били спасени, се казва в съобщение на държавната служба за извънредни ситуации на Украйна.  В последно време силите на Москва насочват..

публикувано на 14.11.25 в 06:31