Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обир в националния музей на Франция

Ограбената зала в Лувъра е съхранявала кралска колекция от диаманти и други скъпоценни камъни

Бягащите крадци са изпуснали короната на императрица Йожени, съпругата на Наполеон III

Разтегателната стълба, използвана от крадците за достъп до един от горните етажи на Лувъра, Париж, Франция, 19 октомври 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лувърът- най-големият национален музей на Франция и най-посещаваният музей в света, остана затворен за целия ден поради "извънредни обстоятелства" - извършеният дързък обир.

Откраднати са бижута на много висока стойност -  и материална, и историческа. Полицията е започнала разследване за въоръжен грабеж

Издирвани са трима или четирима души, задигнатите бижута са безценни национални реликви, свързани с френската монархия, като всичко е станало за седем минути.

Това са първите елементи на разследването, които съобщи на смаяните парижани френският вътрешен министър Лоран Нунес, доскоро префект на парижката полиция.

По думите му крадците са били опитни и очевидно са действали след предварителен оглед.

Те са проникнали в музея при самото му отваряне към 9:30 часа  сутринта с помощта на товарен камион със стълба и са разбили витрините с метални резачки, преди да избягат на скутери с плячката си.

По пътя са изпуснали короната на императрица Йожени, съпругата на Наполеон III. Реликвата е намерена увредена наблизо.

В ограбената зала се е съхранявала кралска колекция от диаманти и други скъпоценни камъни.

Посетителите са били евакуирани без инциденти.

Въпреки че музеят е известен и със своите мерки за сигурност, през юни служителите му са стачкували заради недостиг на персонал за охрана.
Полицейска лента на югоизточния ъгъл на Лувъра, на брега на Сена, след грабежа в музея, Париж, Франция, 19 октомври 2025 г.; ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Албена Танева

Албена Танева: Политическата нестабилност е във вреда на всички

Политическата нестабилност  е във вреда на всички .  Това каза пред БНР доц. Албена Танева, преподавател по публична администрация в Софийския университет.  "От 2020 година насам научихме това на собствен гръб, което е неефективен начин за учене . Политическата нестабилност е тази игра, в която губят всички. Освен ако има някой, който няма..

публикувано на 13.11.25 в 17:50
Заместник-кметът на София в направление

СОС гласува увеличаване на капацитета на Столичното предприятие за третиране на отпадъците

Столичният общински съвет гласува увеличаване на капацитета на Столичното предприятие за третиране на отпадъците (СПТО). Ще бъдат назначени допълнително хора, които ще се включат в почистването на районите, в които изтичат договорите за сметосъбиране и сметоизвозване. В същото време Общината прекрати обществените поръчки за почистване на 1-ва..

публикувано на 13.11.25 в 17:41
Димитър Манолов

Димитър Манолов: Ние сме "за" държавните служители да си плащат осигурителните вноски

Цялато система на заплащане в държавната администрация трябва да бъде преосмислена. Ние сме за държавните служители да си плащат осигурителните вноски. Разбира се, паралелно да отпаднат всякакви о граничения, да могат работят на повече от един трудов договор и да развиват самостоятелен бизнес, каза президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов в..

публикувано на 13.11.25 в 17:34
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Министър Генов: Кметът Терзиев може да бъде санкциониран заради сметосъбирането

Кметът на София Васил Терзиев може да бъде санкциониран за неизпълнение на ангажиментите на общината по сметосъбирането и дейността на завода за отпадъци. Това каза министърът на околната среда и водите Манол Генов в ресорната парламентарна комисия: "През периода от декември 2024 година до настоящия момент регионалната инспекция е извършила редица..

публикувано на 13.11.25 в 17:22

Правителството утвърди нормативи за час програма на БНТ и БНР за 2026 г.

Правителството утвърди нормативи за час програма на Българската национална телевизия и Българското национално радио за 2026 година за подготовка, създаване и разпространение на национални и регионални програми на БНТ - 1 378 евро, а на БНР - 345 евро. Те са съобразени с основните допускания при разработването на проекта на бюджет за догодина. От..

публикувано на 13.11.25 в 17:17
Пламен Димитров

КНСБ за бюджета: Възможен и с постигнат компромис, увеличената осигуровка се разпределя между бизнеса и наетите

От КНСБ определиха проекта на бюджет за следващата година като възможен и с постигнат компромис, тъй като повишената осигуровка за пенсия ще се разпредели между бизнеса и наетите.  Одобрен е проектът за държавен бюджет за 2026 г. Какви са параметрите на бюджета, одобрен от правителството? Президентът на синдиката Пламен Димитров..

публикувано на 13.11.25 в 16:54

Сапарева баня изгражда нов 7-километров водопровод

Изготвен е проект за изграждането на над 7-километров довеждащ водопровод от река Джерман за Сапарева баня, каза за БНР кметът на курортния град Калин Гелев. Ще се търси бързо финансиране - около 5-6 млн. лева, отбеляза градоначалникът.  Водохващането ще е на кота 1270 м надморска височина, където ще се изгради и резервоар с вместимост 2000..

публикувано на 13.11.25 в 16:39