Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп не планира скорошна среща с Путин

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че не планира скоро среща с руския си колега Владимир Путин - няколко дни, след като каза, че очаква да се срещне с него в рамките на две седмици, за да договорят мир в Украйна.

Докато украинските и европейските лидери правят всичко възможно да държат Доналд Тръмп на своя страна, той не спира да изненадва с действията и обратите в решенията си.

"Не искам да имам пропиляна среща. Не искам да губя време - така че ще видим какво ще се случи", заяви Тръмп.

Въпреки категоричната му готовност преди няколко дни да се срещне до две седмици с руския си колега Владимир Путин в Будапеща, сега, ден след разговора между американския държавен секретар Марко Рубио и руския външен министър Сергей Лавров, Тръмп промени намеренията си.

Последната среща на Тръмп и Путин беше в Аляска през август, но тя не се отрази съществено на хода на войната на Русия в Украйна.

След като говорителят Дмитрий Песков заяви, че е необходима "сериозна подготовка" за срещата, анализатори коментират, че изглежда в Кремъл не бързат с преговорите.

В неделя Тръмп каза, че Донбас в Източна Украйна трябва да бъде "разрязан", а по-голямата част трябва да остане под руски контрол. В понеделник изрази съмнение, че е възможно Украйна да победи Русия, въпреки че е смятал, че това може да се случи.

Днес се очаква Тръмп да разговаря в Белия дом с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, а предположенията са, че в следващите дни ще има конкретно решение за провеждането на срещата.

Медиите изкривяват новините за срещата на върха Русия-САЩ в Будапеща, за да я подкопаят. Това мнение изрази Кирил Дмитриев, специален представител на президента на Руската федерация за инвестиции и икономическо сътрудничество с чужди страни, генерален директор на Руския фонд за преки инвестиции (РФПИ), отбелязвайки, че подготовката за срещата на върха продължава.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Двойна принцесна приказка" – премиера на силистренската сцена

Драматично-кукленият театър в Силистра посреща новия творчески сезон с пъстра и забавна премиера за малки и големи – спектакъла "Двойна принцесна приказка" от Румен Николов. Пиесата ще бъде представена за първи път в България днес от 18:00 ч., а втората премиера е утре – 15 от 11:00 ч. Разговорите с авторa и режисьор на "Двойна принцесна..

публикувано на 14.11.25 в 06:40

Руски удари срещу Киев: Един загинал, 15 ранени, щети в украинската столица

Един човек е загинал, а най-малко 15 са били ранени при руско нападение срещу Киев тази сутрин, съобщиха службите за спешна помощ в украинската столица. Щети има в осем от десетте района на Киев. Над 40 души са били спасени, се казва в съобщение на държавната служба за извънредни ситуации на Украйна.  В последно време силите на Москва насочват..

публикувано на 14.11.25 в 06:31

В Испания разбиха мрежа за трафик на непълнолетни мигранти

Полицията в Испания разби мрежа за трафик на непълнолетни мигранти. Арестувани са 11 души на островите Лансароте и Гран Канария, както и в Мадрид.  Операцията, наречена "Тритон", е започнала след изчезването на 13 непълнолетни от приюти на Канарските острови между ноември 2024-та и май 2025-а година.  Според разследващите мрежата е организирана с цел..

публикувано на 14.11.25 в 04:54

В Кипър подписаха споразумение за автоматична индексация на заплатите

В Кипър новото споразумение за автоматична индексация на заплатите в зависимост от инфлацията бе подписано от правителството, синдикатите и работодателските организации в четвъртък. Така след многомесечни преговори, довели и до общонационална стачка през септември, те сложиха край на най-големия трудов спор в страната.  От 1 януари догодина..

публикувано на 14.11.25 в 04:42

Ракетата "Ню Глен" на Джеф Безос беше изстреляна успешно

Компанията "Блу Ориджин" на милиардера Джеф Безос изстреля успешно ракетата "Ню Глен", снабдена с два апарата на НАСА за наблюдение на Марс.  Орбиталните устройства "EscaPADE" ще пътуват 22-месеца до Червената планета.  Успешното изстрелване беше извършено от стартовата площадка в Кейп Канаверал, Флорида. Мощната ракета "Ню Глен" е снабдена със седем..

публикувано на 14.11.25 в 04:36

САЩ призоваха за приемането на резолюцията им за Газа, Русия представи свой вариант

Съединените щати призоваха Съвета за сигурност на ООН да се обедини и да приеме проекторезолюция, свързана с мирния план на американския президент Доналд Тръмп за Ивицата Газа.  Според мисията на Вашингтон в световната организация, ако това не стане, то може да има тежки последици за палестинците. Миналата седмица американски представители..

публикувано на 14.11.25 в 04:25

Електроразпределително дружество с кампания срещу селфита от стълбове

Започна кампания сред младите хора "Животът струва повече от лайковете", а инициатор е едно от електопреносни дружества. Идеята е да бъдат предпазени младежи, които предприемат рискови действия с цел да направят ефектна снимка за социалните мрежи. На семинар с медиите в Боровец бяха показани и примери, установени от аварийните групи. В..

публикувано на 14.11.25 в 02:20