Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на артистите: Доверието към Министерство на културата отдавна е свалено

Снимка: БТА

Съюзът на артистите у нас излезе с остра позиция срещу министерството на културата, в която се твърди, че доверието към институцията отдавна е свалено. 

„Липсата на диалог, непрозрачните управленски решения в сектора и посочването на определени директори за „врагове“ от страна на ръководството на министерството са сериозен проблем", пишат още от гилдията. 

Председателят на браншовата организация Христо Мутафчиев заяви пред „Хоризонт“, че познава актьора Росен Белов, който в последните 7 години е преподавател в театралната школа, свързана с Мариан Бачев преди да стане министър на културата. Той сподели, че е бил в шок, когато е научил, че той е един от четиримата, свързани със скандала.

Четирима бяха задържани по обвинение, че са държали в плен младеж в столичен апартамент, за която принуда е използвано огнестрелно оръжие. Един от тях е актьорът Росен Белов. Още от събота, когато стана известен този факт, програма „Хоризонт“ кани министър Бачев за интервю, но засега той избра социалната мрежа Фейсбук, за да сподели мнението си по казуса. 

С остра позиция обаче излезе Съюзът на артистите у нас. В нея се коментира случая с Росен Белов, както и се твърди, че гилдията отдавна е свалила доверието си към  министерството на културата.

В позицията си Съюза на артистите в България се противопоставя на всякакви прояви на насилие и посегателство срещу човешкото достойнство и живот. От гилдията казват, че такива действия са несъвместими с морала и етиката и не могат да бъдат толерирани, тъй като нанасят сериозна щета както на актьорската професия, така и на целия културен сектор. 

Но тъй като тече следствен процес, актьорите не могат да осъждат действията на колегата си заради презумцията за невинност, според която всеки обвиняем се приема за такъв до доказване на противното с окончателно съдебно решение.

Подроности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-голям достъп до европейския пазар за украинските производители

Украинските производители ще имат по-голям достъп до европейския пазар. В сила обаче ще останат защитните механизми в ЕС за захар, пшеница, царевица, яйца и мед. Това е част от влязлото в сила днес актуализираното споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия, съобщи Европейската комисия. Целта е да се засили взаимноизгодната..

публикувано на 29.10.25 в 15:12
Президентът Румен Радев (вляво) разговаря с управителя на Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия Ясир ал Румаян.

Президентът проведе среща с управителя на Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия

Европа се нуждае от сигурни и непрекъснати доставки на енергийни ресурси и от инвестиции в разширяването на свързаността, е отбелязал президентът Румен Радев на среща в Рияд с управителя на Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия Ясир ал Румаян, който управлява активи от 1 трилион долара. Президентът на форум в Рияд: Трябва много по-активна..

публикувано на 29.10.25 в 15:10
Христина Карагеоргиева

Христина Карагеоргиева за изборите в Нидерландия: Можем да очакваме изненади до последно

Можем да очакваме изненади до последно  на изборите в Нидерландия. Това каза пред БНР живеещата в Нидерландия Христина Карагеоргиева, журналист и преводач, като уточни: "Подобно на изборите преди 2 години, когато резултатът беше решен в последния момент в полза на Герт Вилдерс от протестния вот, и сега можем да очакваме изненади до..

публикувано на 29.10.25 в 15:08
Си Цзинпин и Доналд Тръмп в Хамбург

Иво Ганчев: Очаквам успокоение в отношенията между Китай и САЩ за 6 до 12 месеца

"Не мисля, че някоя от двете страни би си позволила тази среща да приключи без никакво споразумение. Най-вероятно то ще бъде рамково". Такава прогноза направи пред БНР д-р Иво Ганчев, директор "Корпоративно образование" и преподавател в Пекинския университет за чужди езици, преди срещата на к итайския лидер Си Цзинпин и американския..

публикувано на 29.10.25 в 15:05

Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН подписаха анекс към коалиционното си споразумение

Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН подписаха анекс към коалиционното си споразумение, с което уточняват правилата за ротация на председателя на НС. За това съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ. Новият механизъм предвижда всяка от трите политически формации да излъчва свой кандидат за председател на парламента на ротационен принцип, като всеки..

публикувано на 29.10.25 в 15:03

Балабанов: На ИТН се дължи запазването на структурата на управлението

Решението на коалиционния Съвет за съвместно споразумение за ротация на председадателя на НС е знак за носене на споделена отговорност. Това заяви в кулоарите на парламента зам.-председателят на групата на ИТН Станислав Балабанов.  Подписват анекса към споразумението за съвместно управление. Назарян поема НС По думите му на ИТН се дължи..

публикувано на 29.10.25 в 14:55

Изтеглянето на US военни не променя плановете на Пътната карта за отбрана на ЕС

"Намерението на Съединените щати да намалят броя на своите военнослужещи, разположени по източния фланг, не променя съществено плановете ни по Пътната карта за отбрана до 2030 година" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос за разпространеното от румънското министерство на отбраната съобщение днес. Румъния..

публикувано на 29.10.25 в 14:52