Eмисия новини

История на изкуството за деца

събота
от 7.45 до 8.00 часа

Всички ние „поназнайваме” по нещо от световната история на изкуството – кой повече, кой по-малко. Имена на творци, паметници на културата, антични храмове, шедьоври на древни цивилизации – най-често познанията ни са откъслечни и приблизително поставени във времето и пространството. Можем да изброим по няколко древногръцки философа, пет-шест имена на италиански художници, свързани с Ренесанса, най-известните европейски писатели и композитори …Познанията ни се формират с години, обикновено на базата на личен житейски опит.
Да се питаме дали децата получават някакво образование в тази област днес в училище, пък било и начално, е просто реторичен въпрос. Учи се история, но събития, случващи се едновременно в различни точки на света, почти никога не се представят във взаимната им връзка, развитието на една или друга цивилизация сякаш се случва напълно изолирано от останалите. Съвременните исторически открития, които напоследък набират все по-сериозна скорост, просто нямат шанс да „влязат” в днешните учебници.
В „История на изкуството за деца” представяме най-важните и интересни факти, свързани със световната история на изкуството, заедно с основната мрежа от идеи и понятия, необходими за разбирането му. Десетминутните серии са във формата на особен „радиофилм”, който се „случва” пред очите на слушателите.

Посетете сайта на Детското.БНР

Публикации

Картината „Детски игри“ на художника Питер Брьогел Стария.

„Детски игри“ на Питер Брьогел Стария

През 1560 г. един от най-прочутите фламандски художници от времето на Ренесанса Питер Брьогел Стария, известен и като майстор на гравюри и пейзажи, създава картината „Детски игри“. През XV век този сюжет често е изобразяван в календарите и часословите...

публикувано на 03.02.17 в 09:05
Находката, известна като „мумията Хуанита“ или „Ледената дева“ се съхранява в музея на град Арекипа.

Хуанита от Арекипа

През 1995 година за пореден път изригва вулканът Субанкая в Перу и от силната топлина заледените планински върхове на Андите започват да се топят. Изпод дебелия лед изникват останки от древни съоръжения и постройки на инките, обитавали от векове тези..

публикувано на 27.01.17 в 09:05

Глинените прасенца от остров Ява

Модата да се правят касички във формата на прасенца идва от много стари времена и е свързана с един много любопитен факт. Глината, използвана за направата на малките касички в Англия, през 14 – 15 век се наричала „пиг“. С течение на времето разликата в..

публикувано на 20.01.17 в 09:05

Свети Жеронимуш

Строителството на един от най-големите и най-красивите манастири в Европа започва на 6 януари 1501 година на мястото на старата църква „Санта Мария де Белем“ в залива Прайа до Рестело. Трае цели 100 години. Крал Мануел I поверява сградата на монасите от..

публикувано на 13.01.17 в 10:00

Приказната порта на Любек

Две масивни кръгли кули с високи островърхи покриви, съединени с правоъгълно тяло. Под тях – отвор с две падащи решетки. Отгоре – фронтон… Така изглежда Холщайн-Тор – портата на немския град Любек. Цялото съоръжение е шестетажно и има две лица. От външната..

публикувано на 30.12.16 в 09:05

Великанът-закрилник

На осмоъгълната каменна плоча над входа на замъка Глиминахюс в Швеция е издълбано изображението на мъж в рицарски доспехи, който държи два герба в ръцете си – рицарят Йенс Холгерсен. Легендите разказват, че когато той решил да си построи замък в Сконе,..

публикувано на 23.12.16 в 08:40
У нас подобни са вярванията и обичаите, свързани със змейовете

Скярáцуле-марáцуле

В покрайнините на италианския град Удине няколко мъже и жени изпълняват странен ритуал: жените се движат сякаш безразборно, мъжете са застанали отстрани; двете най-възрастни жени обикалят между тях и пръскат всички присъстващи с намокрени малки метлички,..

публикувано на 16.12.16 в 09:05

Тайните на тюбетейката

Шапчицата, наречена тюбетейка, е част от костюма на всички тюркски народи в Централна Азия. Смята се, че произлиза от малката плъстена подложка, която воините носели на темето си под металния шлем, за да не им убива на главата. Името тюбетейка идва от..

публикувано на 09.12.16 в 09:05
Лодка по река Сенегал

Африканските джали

В земите на днешните Сенегал и Гамбия разказвачът, наричан джали или гриó, е бил нещо като информационна агенция -  разказвал е на хората за важните събития в държавата. Смята се, че тези разказвачи са се появили през първата половина на XIII век. Джали..

публикувано на 02.12.16 в 16:30

Какво е кавакиньо

В типичния бразилски оркестър, освен няколкото вида барабани - сурдо, пандейра и дайре, най-важното място се пада на кавакиньо. Той прилича на чудновата умалена китара. Има много вариации и видове, но бразилското кавакиньо е може би най-известно...

публикувано на 25.11.16 в 10:00