Eмисия новини

История на изкуството за деца

събота
от 7.45 до 8.00 часа

Всички ние „поназнайваме” по нещо от световната история на изкуството – кой повече, кой по-малко. Имена на творци, паметници на културата, антични храмове, шедьоври на древни цивилизации – най-често познанията ни са откъслечни и приблизително поставени във времето и пространството. Можем да изброим по няколко древногръцки философа, пет-шест имена на италиански художници, свързани с Ренесанса, най-известните европейски писатели и композитори …Познанията ни се формират с години, обикновено на базата на личен житейски опит.
Да се питаме дали децата получават някакво образование в тази област днес в училище, пък било и начално, е просто реторичен въпрос. Учи се история, но събития, случващи се едновременно в различни точки на света, почти никога не се представят във взаимната им връзка, развитието на една или друга цивилизация сякаш се случва напълно изолирано от останалите. Съвременните исторически открития, които напоследък набират все по-сериозна скорост, просто нямат шанс да „влязат” в днешните учебници.
В „История на изкуството за деца” представяме най-важните и интересни факти, свързани със световната история на изкуството, заедно с основната мрежа от идеи и понятия, необходими за разбирането му. Десетминутните серии са във формата на особен „радиофилм”, който се „случва” пред очите на слушателите.

Посетете сайта на Детското.БНР

Публикации

Част от скулптурната композиция от входа на катедрала на Берн „Свети Винсент“

Прекрасната „Сент Винсент“

През XV век швейцарският град Берн е в разцвет – жителите му се увеличават и замогват. Той става един от доминиращите градове в Северните Алпи. За да покажат силата и богатството си, заможните бернски фамилии и религиозни ордени решават да построят..

публикувано на 14.04.17 в 09:05
Бабур по време на лов за носорог (фрагмент от илюстрация на книгата)

„Спомените на Бабур“ или „Бабурнама“

„Бабурнама“ е първата и до съвсем скоро единствена автобиографична книга в ислямската литература. На страниците й, основателят на Моголската империя в днешна Северна Индия, император Захир-уд-дин Мухамад Бабур, пра-пра-внук на Чингис  хан, подробно описва..

публикувано на 07.04.17 в 09:20

Замъкът на херцог Мориц

На брега на река Елба, съвсем близо до днешния град Дрезден, херцогът на Саксония, Мориц, си харесал място за ловна хижа. Решил да не я строи на сушата, а във водата като за целта бил създаден изкуствен остров. Постепенно хижата се превърнала в замък, който..

публикувано на 31.03.17 в 09:30
Мезон дьо Роа или Кралският дом (в средата на снимката).

Кралският дом на херцогство Брабант

Мезон дьо Роа или Кралският дом има интересна история. През XIII век на това място имало дървена постройка - там хлебарите продавали хляб. Сградата била част от цял пазар - наблизо продавали месо, а от другата страна - платове. По-късно, обаче, хлебарите..

публикувано на 24.03.17 в 09:00
Къщата на Ритер

Старият Шафхаузен

В Северна Швейцария, близо до водопада на река Рейн, се намира едно живописно градче, в което повечето от къщите са строени преди 300-400 години. Фасадите им са украсени с еркери, оригинални орнаменти и… фрески. Да, къщите са изрисувани! Сред тях може би,..

публикувано на 17.03.17 в 09:15
Андреа дела Робиа - „Благовещение”

Магията на майоликата

Майоликата е разновидност на керамиката. Особеното при нея е, че изделията се изпичат при висока температура, преди нанасянето на глазурата, а след като се глазират - още веднъж, при още по-висока температура. Майсторите използвали естествено оцветена..

публикувано на 10.03.17 в 09:00
Статуята „Паскуино“, Рим

Говорещата статуя

През 1501 г. пред двореца на влиятелния ценител и покровител на изкуството кардинал Оливиеро Карафа в Рим се появява статуя. Статуята е антична и е силно повредена, но кардиналът, който е известен с грижата си за паметниците на архитектурата в Рим и..

публикувано на 02.03.17 в 17:35
Картината „Ангели - музиканти“ от Ханс Мемлинг

Тромба марина

Ако чуете звука на този музикален инструмент, може би в началото ще ви се стори, че кораби си разменят сигнали в открито море… Така нареченият „морски тромпет“ или „тромба марина“, обаче, няма нищо общо с морето. И до днес учените спорят защо тромба марина..

публикувано на 24.02.17 в 09:35
Фрагмент от фреска на Андрея Мантеня в Брачната стая в Палацо Дукале

Дворец като от приказките

Строителството на Двореца на дожите, по-известен като Палацо Дукале в град Мантуа започва през 1308 година. В началото сградата била по-малка и принадлежала на известната фамилия Бонаколози, която управлявала града по това време. После попадала във владение..

публикувано на 17.02.17 в 09:15
Фрагмент от една от фреските на Беноцо Гоцоли в параклиса на влъхвите

Дворецът на Медичите

Дворецът Медичи - Ричарди е една от най-прекрасните резиденции на известната фамилия. На три етажа е и се намира в центъра на града, много близо до църквата „Сан Лоренцо“. Козимо де Медичи възложил проекта на архитекта Микелоцо ди Бартоломео. Строителството..

публикувано на 10.02.17 в 09:25