Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едно особено пътуване

Снимка: личен архив

Пътешественикът, който ще гостува в предаването на Симеон Идакиев тази неделя, е поскитал доста по света и е живял в Индия, Индонезия, Англия, Япония и Мексико. „Мистерията Ева”, „Тайнствената сила на пирамидите”, „Тайните на отвъдното” и „Дипломация в зоната на кактуса” са заглавията на последните му книги. „Бродейки по света, човек се сблъсква с древни култури и у него възникват купища въпроси”.
Тайната, мистерията, противоречието, необяснимостта са измеренията на особеното аудио пътуване, което ще предприемете с двама специални гида - и двамата очевидно достатъчно дръзки, за да прекрачат границата на реалния маршрут и да последват душата в нейните необичайни пътешествия, и двамата очевидно направили достатъчно дълги и сложни пътувания надлъж и нашир, за да съберат материал за онова особено и особено важно пътуване към собственото аз, към времето изобщо и пространството изобщо.
Гост: посланик Богомил Герасимов.
„Мисля, че ако живееше по времето на така наречената „Света инквизиция” със сигурност щеше да свършиш на кладата......” може би ще каже единият гид на другия, докато трае особеното пътуване на „Един мъж, с един микрофон”.

неделя, 30 юли от 18.20 часа

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54