В лятната програма за деца - „Романи за деца по радиото” редакция „Радиотеатър” предлага драматизации на едни от най-любимите романи за деца от световната класика.
Те ще се излъчват от понеделник до четвъртък от 16.30 до 17.00 часа.
Започваме с Астрид Линдгрен (1907-2003), която е издала 100 книги, преведени на 85 езика. Първият роман е за най-популярната й героиня, 9-годишната, луничава, червенокоса, с две стърчащи плитчици, Пипи Дългото чорапче. Тя е необикновеното силно момиче, което мести своя кон из къщата, търси неизвестно нещо „спунк”, прави сладкарски изненади на децата. А в какви приключения участват Пипи, маймунката Господин Нилсън, Аника и Томи - ще чуете на 4, 5 и 6 юли.
Втората драматизация е моноспектакълът на Майя Остоич за необикновеното същество, което живее на покрива в една мъничка къщичка и лети на собствен мотор, монтиран на перката на гърба му.
Какви приключения се случват на дебеличкото драбосъче Карлсон ще чуете в четвъртък на 7 юли.
Следващата седмица - 11-14 юли ще ви срещнем с Роня - дъщерята на главатаря на разбойниците, който обожава своята дъщеря и се надява да наследи неговия „бизнес”. Но Роня не само решително отказва, но и се сприятелява с Бирк - синът на смъртния му враг. А за да разберете какво ще се случи с двете деца в страшната гора, пълна със сиви джуджета, черни видри и опашати, трябва да не пропуснете нито една от четирите части.
В седмицата от 18 до 21 юли ще се появят две коренно противоположни момчета - Мио и Емил. В „Мили мой Мио” главният герой Босе открива, че всъщност се казва Мио и освен осиновители, си има истински баща - крал, който дълго го е търсил. Интересно е да се разбере как е възможно с помощта на една бирена бутилка и нещо в нея можеш да се озовеш по средата на морето, на остров, където ти е предопределено да се изправиш срещу жесток рицар, който отвлича деца. Но кой помага на Мио в страшната битка и какви чудеса стават с природата и черните птици - ще чуете в понеделник и вторник от 16.30 ч.
Другото момче е Емил от Льонеберя, който непрекъснато прави пакости и е наказван в бараката за дърва, където прекарва доста време. Но и в нея той не скучае - дялка си дървени човечета, вече 55 на брой. А как се развихря пакостливото му въображение ще чуете в сряда и четвъртък.
В последното за юбилейната ни година предаване си спомняме за чаровния и талантлив актьор Стефан Данаилов. В шеговито-сериозния стил на рубриката "Стратегия на общуването" на 31 декември 1997 г. той даде ценни съвети как да общуваме в празничната нощ. С обич и усмивка споделяме минутите с големия актьор, любимец на поколения българи, създал..
По-зрелите сред нас добре помнят гласа и запомнящия се образ на обичания комедиен актьор. Васил Попов беше и неизменна част от новогодишните телевизионни програми, които създаваха настроение в празничната вечер. На 24 декември 1997 г. го помолих да даде някои професионални съвети на домашните любители актьори, на които се налага да се превъплътят..
В края на празничната за предаването година с удоволствие споделяме, че това, което с любов, професионализъм и постоянство правим в продължение на три десетилетия, е забелязано и оценено от студентите и преподавателите от Факултета по славянски филологии на Софийския университет. На 17 декември на тържествена церемония в аулата на..
Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..
Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg