Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Сватби и разводи по света”: Сватби и разводи днес - традиции и съвременност

| обновено на 26.03.15 в 10:00
В тази поредица ви представяме по-непознати факти за сватбите и разводите. Малко известно е у нас какво представлява азербайджанската сватба, а в нея и до днес са се запазили ритуали, всеки от които е с важна символика. Какво се влага в тях в наши дни? Покрай ритуалите за сватби и разводи научавахме повече за развитието на институцията брак в различни части на света. В последния епизод правим някои обобщения и сравнения с днешно време: Как се е развивала полигамията през вековете?
Как кръвосмесителните бракове, характерни за древноегипетската и индианската аристокрация, но и за някогашните европейски короновани глави, в крайна сметка влияят върху хода на историята. Какво е отношението към разведените? И един важен за съвременния човек въпрос: как се е гледало през вековете на брака по любов?
Събеседници: София Шигаева, директор на Центъра за азербайджански език и култура в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Мона Каушик, преподавателка в Центъра за източни езици и култури при Софийския университет „Св. Климент Охридски”, доц. Иван Първев от Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, Юлияна Алберт Фархи, която изследва съхранената родова памет на еврейската общност в България, доц. Олга Тодорова от Института за исторически изследвания на БАН, Андрес Сааведра, преподавател по философия в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пазарджишката еврейска общност вчера и днес

"Ако искаш да познаеш себе си, огледай се в очите на съседа си" казва древна източна поговорка. За да научим повече за себе си, от 20 години насам в "Познати и непознати" се оглеждаме в очите на съседите ни от различните малцинства в България – турци, арменци, евреи, роми, армъни, каракачани, руснаци... Вглеждаме се и в очите на съседите ни от т.нар...

публикувано на 02.03.25 в 17:23
Георги Няголов

Георги Няголов: Да не губим фокус от големите теми в образованието

В ситуация на неспирни изненади, които всекидневно ни поднася не само родната политическа среда, образователната сфера не прави изключение. Обществото е сюрпризирано с "идеи", които най-малкото не са добре обмислени. Нерядко оставаме с впечатлението, че в публичното пространство се подхвърлят сюжети, които, без да са съществени, отвличат вниманието и..

публикувано на 01.03.25 в 16:15

Тапетен археолог проучва старинна къща на Мавриций

В старата господарска къща на остров Мавриций, чието име се превежда като Еврика, душата на любителя на антики крещи "Еврика" във всяка стая. В Eureka, La Maison Creole не се връщаш назад във времето, а се потапяш в миналото изцяло. И всеки се вглежда през увеличителното стъкло на онова, което го интересува. Аз, например, "залепнах" пред тапетите по..

публикувано на 01.03.25 в 12:35
доц. Албена Даскалова

Български учени разработват иновативни антимикробни покрития

Антибактериални повърхности с приложение при възстановяване на увредена костна тъкан разработват учени от Института по електроника на БАН. В изследването са използвани лазери със свръхкъси импулси, с които се повишават антибактериалните свойства на керамични и полимерни материали, съвместими с човешката тъкан. Тези проучвания са проведени под..

публикувано на 28.02.25 в 10:35
Проф. Стоянка Кендерова

Библиотеката на видинския деребей Осман Пазвантоглу

Отскоро в ръцете на специалистите и любознателните читатели е едно интересно издание, плод на дългогодишен труд – каталог на библиотеката на Осман Пазвантоглу във Видин. Автор на книгата е изявената ни османистка проф. Стоянка Кендерова. Осман Пазвантоглу е управител на областта от 1795 да смъртта си през 1807 г. В размирните "кърджалийски..

публикувано на 27.02.25 в 09:47