Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Вокални изкушения - Светът на камерната песен“: Трубадури и романтици - певците на любовта

| обновено на 15.09.15 в 12:59

Традицията на трубадурите - странстващите певци на любовта - тръгва от XI в. от Аквитания и бързо се разпростира из страните със средиземноморско влияние, в Германия, Англия... Не може да има поет, който да не е влюбен - неписан поетичен кодекс на трубадурите и на техните немски съвременници - минезингерите. Малка част от творчеството им е оцеляло през вековете. Рихард Вагнер - в оперите си "Танхойзер и състезанието на певците във Вартбург" и "Нюрнбергските майстори-певци" - вплита реално съществуващи персонажи. Самият Вагнер не е бил чужд на любовните страсти и сред плодовете на любвеобилната му душа са песните по стихове на Матилде Везендонк. Матилде е жена на Ото Везевдонк, меценат на композитора. В имението на Везендонк край Цюрих известно време са живели, след изгонването им от Германия, Вагнер и съпругата му Мина. Стиховете носят отпечатъка на Шопенхауеровия дух и на "Тристан и Изолда" - по това време Вагнер е завършил операта си. В звуковия файл слушаме Вагнеровия цикъл, както и песни от 12-13 век.

14 септември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05