Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Александра Николова
Снимка: личен архив

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо.

Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание на Панаира на науките и иновациите. Страната ни ще бъде представена от дванадесетокласничката Александра Николова от ППМГ "Акад. Никола Обрешков" в Бургас, която участва с проекта "Инхибиране на α-амилаза като терапевтична стратегия за третиране на захарен диабет".

"Първо, нека ви кажа малко повече за самото заболяване диабет. Това е сериозно заболяване, което е широко разпространено. Според данни от 2021 година на десет човека един страда от захарен диабет и за това аз се насочих към това заболяване. Идеята на инхибирането на α-амилаза, т.е. проектът е, че всеки път когато се храним, ние приемаме въглехидрати под формата на големи молекули, така наречените "полизахариди". В този си вид те не могат да се усвоят от организма на човека и затова те се разграждат на по-малки молекули, а α-амилазата е един от ензимите, участващи в процеса. 

Ние предполагаме, че ако потиснем активността на този ензим, то разграждането ще се забави, едновременно с това и процесът на разграждането на захаридите, а в резултат на това няма да се покачва нивото на кръвната захар, което се наблюдава след хранене. Това е и идеята на проекта", сподели в ефира на "Следобед за любопитните" Александра Николова. 

Александра Николова започва да чете на 5 години и първата ѝ книжка е енциклопедия на космоса. Преподавателката по биология Петя Лазарова представя предмета биология по такъв начин, че спечелва Александра за науката. От осми клас момичето се занимава с биология, а в десети е и първата ѝ разработка, която е била свързана с антиколагулантите. По този проект Александра Николова работи година заедно с доц. доктор инж. Йордан Георгиев от университета "Проф. Асен Златаров" в Бургас. Проектът "Инхибиране на α-амилаза като терапевтична стратегия за третиране на захарен диабет" наистина би имал реализация, споделя Александра.

Другите две големи награди от конкурса са за възпитанички на МГ "Акад. Кирил Попов" в Пловдив. Демира Недева от 12-и клас. Тя ще презентира проекта си "Фиксирани системи на Shapley-Shubik и Banzhaf индекси с един или двама президенти", а Димана Праматарова от 11-и клас ще покаже научните си изследвания по темата "Непълни с квадрати факториели на полиноми".  

В световното изложение ще участва и Александра Петкова, която през септември спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS). Възпитаничката на НПМГ ще представлява страните от Европейския съюз. 

Конкурсът се организира от Института по математика и информатика при БАН с подкрепата на МОН. Той е част от инициативите, провеждани в рамките на Националната програма "Образование с наука". Чрез него се цели откриване на млади научни таланти сред младежите, както и подпомагане на бъдещето им развитие. Предоставя се възможност и за международно презентиране на откритията им, които биха помогнали за разрешаването на актуални обществени предизвикателства. Инициативата се реализира в партньорство с Клуб "Млади таланти“.

Цялото интервю на Ани Костова с Александра Николова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22