Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Магията на песента": Магията на народната песен

| обновено на 21.07.15 в 10:29
Морис Равел (вляво) и Франсис Пуленк
В предаването звучат гръцки, испански, полски, италиански, еврейски песни, претворени художествено от двама френски композитори, особено чувствителни към екзотичното, към различното – Морис Равел и Франсис Пуленк. Ще усетим универсалността на фолклора, силата да завладява въображението на творци от различни националности. И, като че ли, националното звучи по-убедително, по-интересно, когато е пречупено през различно светоусещане.
Интересът към екзотичното, новото, различното характеризира цялата художествена атмосфера на Париж от времето на Равел или Пуленк.
Равел, който изключително усърдно изучава „занаята”, минавайки през различни партитури на стари и по-нови майстори, притежава и необикновен талант да асимилира различни стилистики. В народните песни използва оригинален език (италиански, гръцки, идиш и др.), с лекота вплита в тях оригиналността на формата и характерните интонации.
Пуленк създава своите аранжименти върху 8 полски песни (на полски език) в 1934 – вече е прочут и желан автор на различни жанрове. В тях звучат характерни полски интонации и, разбира се, популярния ритъм на мазурката.
Включени са изпълнения на Чечилия Бартоли, Тереза Стратас и Николай Геда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08