Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Магията на камерната песен": Исторически записи – Елизабет Грюмер

| обновено на 25.08.15 в 15:05

Който е чул пеенето на Елизабет Грюмер, не може да забрави начина, по който прекрасният й глас стремглаво се извисява и продължава да се рее в ефира; никой не може да внуши такава интимна задушевност и толкова романтични усещания, с които музиката е заредена" - възторжени думи на критика Ланфранко Распони.
Елизабет Грюмер е родена през 1911 година, започва много успешна кариера в Майнинген като драматична актриса. Кариерата й рязко приключва с женитбата й с цигуларя Детлеф Грюмер. Семейството заминава за Аахен, където съпругът получава мястото на концертмайстор в операта. Това е и звездният миг за Елизабет: музикален директор е младият Караян, тя е силно впечатлена от него и започва да учи пеене. Маестрото също я забелязва... и така започва стремителна кариера по световните оперни сцени и концертни подиуми.
Сбогуването й със сцената е през 1972 година с ролята на Маршалката. Голямата певица, обаче, продължава успешните си изяви. През 1986 година, след смъртта й, вестник „Ди Цайт“ отбелязва между другото: Елизабет Грюмер доказа на сцената и особено на концертния подиум, че белкантото има и немски еквивалент, че красивото пеене, дарено с повече задушевност, с финес и интелигентен нюанс, въздейства повече, отколкото грандиозната стрета.
В предаването звучат записи от концерта на певицата на фестивала в Шветцинген през 1958 година.

24 август


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08