Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската култура в Берлин - нови европейски акценти

БНР Новини
Асен Блатечки и Васил Василев - Зуека в кадър от филма „Съдилището”
Снимка: БГНЕС

В Берлин на 7, 8 и 9 февруари в Българския културен център се състояха Дни на българската култура с участието на изтъкнати български обществени и културни дейци - Стефан Командарев, Леа Коен, Юлиана Методиева, Асен Блатечки, Георги Лозанов, Божидар Манов, Доротея Монова, Златко Енев, Екатерина Бончева, Митко Новков и други.
Дните бяха организирани от директора на Българския културен център - Берлин - Панчо Чернев със съдействието на Комисията по досиетата, Българската национална опера, Българската национална телевизия, информационен сайт „Маргиналия”, издателство „Парадокс”, както и други български издателства. Бяха прожектирани сериали на БНТ, филмът „Съдилището” на Стефан Командарев, бяха представени спектаклите на „Пръстенът на нибелунга” на Операта, продукцията на издателство „Парадокс”, тенденциите и постиженията на съвременната българска литература, поредица от документални филми бяха излъчени, сред които и „България е една голяма грешка” със сценарист Георги Лозанов и режисьор Стоян Радев. Всички те бяха посрещнати от българската диаспора в Берлин с любопитство и най-вече удовлетворение, тъй като, оказа се, равнището на българската култура в момента не отстъпва на постиженията в Европа. Българските творци, с други думи, има какво да покажат и да се гордеят с него. Тъкмо на тези Дни на българската култура в Берлин „Нови европейски акценти”, които, за съжаление, не намериха достатъчно място в емисиите на българските медии, бе посветено предаването.
В него разговаряме с Юлиана Методиева, главен редактор на сайта „Маргиналия”, Доротея Монова, директор на издателство „Парадокс” и Екатерина Бончева, член на Комисията по разкриване на досиетата на ДС. От Берлин включихме директора на БКЦ Панчо Чернев.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта – музикалната живопис и персонажите на Пучини в Двореца Балчик

От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския  културен..

публикувано на 27.07.25 в 09:10

Прочети преди плажа!

В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..

публикувано на 26.07.25 в 19:35

12-о издание на РАДАР фестивал: вълни от звук, алгоритми и импровизации

RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект"  е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..

публикувано на 26.07.25 в 12:25
Театър 199 Валентин Стойчев

С поглед към юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев"

Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..

публикувано на 26.07.25 в 08:50

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25