До момента три групи са заявили участие в археологическото училище. За тях са подготвени терени, който са в непосредствена близост до реалния археологически обект.
"Тук всички млади хора от студентските и ученическите клубове, които искат да се докоснат до откривателството на Индиана Джоунс, ще могат да участват в истински разкопки. За тях пак сме приготвили и изненади за откриване. Новото тази година е, че ще има и конкурсен момент. Който открие колието на Тодорка, ще бъде награден. Същото ще важи и за този, който открие наниза на Христо", разказва археологът Георги Ганецовски.
Тъй като фестивалът е за древни култури, разшивяваме кръга на участниците в модула за арт реконструкции и исторически възстановки- в това издание всички, които ще дойдат край Оходен, ще могат да видят на едно място старобългарски и викингски въоръжения и бит.
Гости на Фестивала са Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции "Авитохол", Варна; Детско-юношески театър "Ларвик", Норвегия; театрална група "Мускетарите" Перник и Арт студио "Камбана" София. Във фестивала ще се включат археологически екипи от Румъния и Украйна, студенти от специалност Археология на СУ "Св. Климент Охрисдки" и ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", ученици от Експериментална група по археология на СОУ "Христо Ботев" Враца. На живо фестивалните събития ще следят от Клуба по журналистика на ЕГ "Йоан Екзарх" Враца.
Групата от "Авитохол", заедно с реконструктори на българското средновековие от цялата страна, ще представи ранно средновековен бит на българите, въоръжение и снаряжение 7-9 век, временно жилище- юрта, демонстрация на занаяти- ковачество, плъстарство, изработка на шлемове, плетене на ризници. Стрелба с традиционен, рефлексен лък. Представяне на облекла и оръжия от периода. Участниците във Фестивала са очаква да видят още: Калина Атанасова и проекта "Българският средновековен костюм" от Варна- късно средновековни облекла и въоръжение на българите 13-14 век, средновековен павилион; НД "Традиция" Велико Търново- късно средновековие 12-14 век, средновековна шатра и навес, занаяти- кожарство, ковачество, монетосечене, плетене на дантели и шиене, дървообработка; Петър Петров от Варна, монетосечене- демонстрация и изложба на реплики на уникални монети от периода на българската държавност и от античността; Кирил Ненов и Иван Рендаков от Пловдив, исторически книги и средновековни накити, бижута и апликации; Любомир Милинов от София, със средновековна медовина.
Детско-юношеският театър "Ларвик", Норвегия, ще представи древни истории от времето на викингите. В спектакъла ще има пластика, музика, жив огън.
Две са научните срещи във второто издание на Фестивала за древни култури "Слънцето на Тодорка". Рамката на дискусиите е ПРАИСТОРИЧЕСКИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ В НАЧАЛОТО НА НОВОТО ХИЛЯДОЛЕТИЕ: ОТКРИТИЯ, ДИСКУСИИ И ПРОБЛЕМИ НА ПРОУЧВАНИЯТА.
"Официалното откриване на Фестивала на древните култури "Слънцето на Тодорка" ще се състои на 24 юли, от 20:30 часа, в местността "Валога", край село Оходен, където преди 10 години бе открит т.н. Гроб №1 с останките на жена, която археолозите нарекоха Тодорка. Затова Фестивалът на древните култури носи името "Слънцето на Тодорка", напомни Георги Ганецовски.
Второто издание на Международния фестивала за древни култури "Слънцето на Тодорка" 2015 (23-26 юли, село Оходен, Община Враца) е част от Международен младежки пътуващ арт фестивал "Модерни времена", финансиран със средства на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 на Норвежката програма за представяне и достигане до широката общественост на съвременното изкуство и култура.
ПРОГРАМА на Втория фестивал за древни култури СЛЪНЦЕТО НА ТОДОРКА, местност "Валога", село Оходен, община Враца, 23 - 26 юли 2015
23 юли /четвъртък/
20:00 - 24:00 часа "Нощ край Скът", фестивален огън и арт програма
24 юли /петък/
10:00 - 13:00 часа археологическо училище- разкопки
15:00 - 18:00 часа арт работилници
20:30 - 22:00 часа Официална церемония за откриване на Втори фестивал за древни култури СЛЪНЦЕТО НА ТОДОРКА
22:00 - 24:00 часа "Нощ край Скът", фестивален огън и арт програма
25 юли /събота/
10:00 - 13:00 часа експериментални демонстрации жътва лимец и производство на хляб
15:00 - 18:00 часа първа сесия семинар: "ПРАИСТОРИЧЕСКИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ В НАЧАЛОТО НА НОВОТО ХИЛЯДОЛЕТИЕ: ОТКРИТИЯ, ДИСКУСИИ И ПРОБЛЕМИ НА ПРОУЧВАНИЯТА" арт работилници
19:00 - 21:00 часа експериментални работилници- керамика, археологическо училище- разкопки, фестивална сцена- арт реконструкции
20:00 - 22:00 часа Фестивална сцена- лабиринт
22:00 - 24:00 часа "Нощ край Скът", фестивален огън и арт програма
26 юли /неделя/
10:00 - 13:00 часа експериментални работилници, археологическо училище- разкопки, втора сесия семинар: "ПРАИСТОРИЧЕСКИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ В НАЧАЛОТО НА НОВОТО ХИЛЯДОЛЕТИЕ: ОТКРИТИЯ, ДИСКУСИИ И ПРОБЛЕМИ НА ПРОУЧВАНИЯТА"
15:00 часа отпътуване на гости и групи.
В последното за юбилейната ни година предаване си спомняме за чаровния и талантлив актьор Стефан Данаилов. В шеговито-сериозния стил на рубриката "Стратегия на общуването" на 31 декември 1997 г. той даде ценни съвети как да общуваме в празничната нощ. С обич и усмивка споделяме минутите с големия актьор, любимец на поколения българи, създал..
По-зрелите сред нас добре помнят гласа и запомнящия се образ на обичания комедиен актьор. Васил Попов беше и неизменна част от новогодишните телевизионни програми, които създаваха настроение в празничната вечер. На 24 декември 1997 г. го помолих да даде някои професионални съвети на домашните любители актьори, на които се налага да се превъплътят..
В края на празничната за предаването година с удоволствие споделяме, че това, което с любов, професионализъм и постоянство правим в продължение на три десетилетия, е забелязано и оценено от студентите и преподавателите от Факултета по славянски филологии на Софийския университет. На 17 декември на тържествена церемония в аулата на..
Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..
Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg