Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На кучето под опашката

"Той уважението ми го има.. и ми даде ливадка, ама знаеш ли къде? На кучето под опашката, в пущинаците. Н. Хайтов, ДР, 63 Речник на българския език 2.0
Снимка: Анелия Кръндева

• Това е свенливият вариант на доста употребявания и популярен израз. Както и да го кажеш, е ясно, че да навреш някого на това мрачно и притеснително място е по-добре, отколкото сам да попаднеш там, но когато работата се закучи, знаеш ли кое куче ще те завлачи. Думата ни е за кучето и неговия образ в многобройните фразеологизми, пословици и поговорки, в чийто център е верният другар на човека. Интересно е да се запитаме защо името на този предан и обичлив помощник и домашен любимец е в основата най-вече на изрази с отрицателен смисъл – „на зло куче – зъл прът”, „псета го яли”, „кучешки студ”, „вия като куче”, „ходя като глуха кучка”, „куче марка”, „на песи понеделник”, и много малко с положителен - „верен като куче”, „минава му като на кученце”. За да намерим отговора, се вглеждаме в образа на кучето в българската митология, фолклор и в религията. Търсим и какво е останало от богатия набор от изрази с наименованията за куче в речта и представите на съвременните българи. Правим го с д-р Даниела Константинова, ас. във Великотърновския университет.
• Езикови справки по радиото - тавтология ли е „период от време” и „сума пари”.
• Забравете тази дума - от коя особено дразнеща дума или израз можем да се лишим и с какво да я заменим - предлагате вие, уважаеми слушатели.
 
11 август


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25