Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анатолий Дмитриевский: България ще трябва да почака за свой газов хъб

Анатолий Дмитриевский
Снимка: Николай Кръстев
Цената на нефта в Русия се превръща в стока с особено значение. Това обяви Съветът по национална сигурност на Русия. Страната трябва да се преориентира към нов модел на икономическо развитие и да се търси баланс между разходите и доходите на руския бюджет.

Според  Анатолий Дмитриевский, които е научен ръководител на Института по проблемите на нефта и газа в Руската академия на науките, идеята за газов хъб в България не е особено добра, защото такива има вече в Австрия и Украйна:

Хъб има вече в Австрия. Ако и вие имате хъб в центъра на Европа... Но за да съхранявате там газ вие трябва да преминете допълнително през Украйна още 500 км., а до българския хъб разстоянието ще е приблизително 350 км. Ако сравнявате Украйна и България, България ли ще предпочетете? А ако не искате да имате разходи за транспорт, то тогава ето ви я Австрия в Централна Европа, така че със своя хъб ще трябва да почакате.

Анатолий Дмитриевский коментира и твърденията на Съвета по национална сигурност на Русия, че цената на нефта е обект на национална сигурност за страната:

Страната във всички свои действия е ориентирана към определени нива на тези цени за барел нефт. Руската икономика повече от 50% зависи от цената на нефта. Затова виждате как бюджетът се ориентираше към 90 долара, после цените стигнаха до 60 долара, след това на 50 долара и днес виждате че цената върви към понижаване на този енергоресурс. Цената пада вече четири пъти и затова трябва да се обърне внимание на тази ситуация и трябва да се потърсят нови икономически решения. И едно от тях е преминаване от експортно ориентирана икономика към продуктова, т.е. ресурсите да остават, защото те са природно богатство, както и хората и експертите, които има Русия.

На въпрос как ще повлияе ниският ръст на цените на петрола на руската икономика Дмитриевский отговори:

Директно влияние няма, защото цената на нефта е в долари, а икономиката на Русия се формира в сферата на рублата, затова задачата на правителството в Москва е да намери в този момент баланс между приходите и разходите и засега те се справят в тази област.    

Цялото интервю на кореспондента на БНР в Москва Николай Кръстев с Анатолий Дмитриевский можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.