Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фамилните имена на българите

Само допреди век и половина те не са съществували, тъй като не са били необходими. Прадядовците ни са се назовавали с малко име, прякор, указващ поминъка, занаята, родното място, лични особености и с личното име на баща си или дядо си или с родовото име или прякор. Около Възраждането прякори и лични имена започват да се употребяват като фамилни, а книжовниците си измислят фамилии с различни окончания и по различни образци. Що се отнася до прабабите, те изобщо не са разполагали със свои фамилни имена, а са били записвани с фамилията на съпрузите си и понякога дори с мъжките окончания – госпожа Марийка Д. Великов.
Системата на българските фамилни имена се утвърждава след Освобождението. Най-многобройни са фамилиите, окончаващи на –ов/-ова, -ев/-ева. Типични за някои краища на страната са фамилните имена, завършващи на -ски/-ска, -шки/-шка, -чки/чка, другаде – на -ин/ина. Има и някои редки, които се предават по наследство, без по техния модел да се образуват нови.
За съжаление много съвременни българи се отказват от фамилните си имена, смятайки ги за смешни, излагащи, неразбираеми, и предпочитат да приемат бащините си имена за фамилни. Така много от колоритните традиционни български фамилни имена изчезват, за сметка на стандартните Иванови, Петрови, Димитрови, Георгиеви. За разнообразието на българските фамилни имена разговаряме с доц. Мария Ангелова от Великотърновския университет.
• Езикови справки по радиото: „пИлене на нокти“, „трАпанация“, „конвейЕр“?
• Забравете тази дума: от коя дума или съчетание можем да се лишим, за да бъде речта ни по-точна, правилна и красива.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творби на Сезар и Пикасо в подножието на Фуджи

Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе думата шедьоври никак не е пресилена щом става дума за творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур. Културното средище, отворило..

публикувано на 08.07.24 в 08:35
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50