Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национален конкурс за иновативни училищни модели

Снимка: ngobg.info

Преди 25 години група педагози, обединени от общи идеи за образованието, успяват да ги осъществят в едно софийско училище. Иновативният модел на 151 СОУПИ работи в продължение на 12 години, след което е преустановен. Всичко започва с един конкурс за иновативни училищни модели, обявен от Министерството на образованието по инициатива на педагозите. Идеята събира съмишленици, които стават преподаватели в новаторското училище и които след закриването му не се отказват от желанието си да работят за ново образование и ново училище, съответстващо на съвременния свят.
Днес авторите на модела от сдружение „Професионален форум за образованието“ смятат, че отново е време да се направи опит за „пробив“ в закостенялата система на традиционното образование. Според тях начинът е да се даде шанс на иновативни училищни модели, а техният опит и постижения неминуемо ще раздвижат и тежката машина на масовото училище. Затова сдружението обявява Национален конкурс-стартъп за училищни модели. На основата на практическия си опит и за улеснение на участниците, организаторите предлагат проектна рамка за разработване на цялостен училищен модел, тъй като, казват те, училището е система, в която не може да липсват елементи.
Първият кръг от конкурса приключва на 24 юни, а след селекция на представените проекти на авторите ще бъде предложено обучение, за да бъдат изведени моделите до вид, в който да могат да бъдат предложени пред обществеността. От сдружение „Професионален форум за образованието“ инициират и създаването на асоциация „Иновативно образование“ – нещо като творчески педагогически съюз, отворен и за родители, който да работи за преосмислянето на педагогиката в днешния ден.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творби на Сезар и Пикасо в подножието на Фуджи

Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе думата шедьоври никак не е пресилена щом става дума за творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур. Културното средище, отворило..

публикувано на 08.07.24 в 08:35
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50