Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Датското свободно училище

Ученици от свободно училище в Дания
Снимка: Национална мрежа на родителите

Историята на съвременното средно образование в Дания започва преди близо два века под силния обществен натиск за промени в държавата. Още тогава датчаните решават, че са способни да поемат отговорността за организацията на политическия, икономическия, религиозния си живот и за образованието на децата си. Правото на родителите да решават как и къде да образоват децата си е узаконено през 1814 година. Малко след това започват да се откриват така наречените „свободни училища“, легитимирани със закон през 1855 г., а от 1908 г. държавата започва да ги финансира, като практически ги прави достъпни за всички. Днес в Дания има около 1300 държавни и 550 свободни и частни училища. Свободните училища се управляват от настоятелства, избрани на годишно общо събрание на родителите. Настоятелствата избират директора, той пък назначава учителите. 

За разлика от държавните училища, свободните имат право да планират дейността си, да избират начините на обучение и оценяване на учениците, те обаче трябва да бъдат подробно описани и публикувани на сайта на училището. Учебните предмети не са задължително такива, каквито са в държавните, а учителите много често сами подготвят учебните материали за децата. Качеството на обучението се контролира от надзорници, които докладват на родителите и на министерството на образованието. В края на средния курс учениците от свободните училища трябва да покажат резултати, сравними с държавните, но пътищата им за постигане са различни. Различна е педагогическата работа, ценностите, приоритетите, начините за сформиране на групи и екипи. Това, на което особено много се държи в тях, е духът на сътрудничество, толерантност и демократичност, така необходими за гражданите на едно свободно и демократично общество, разказва Питер Пидерсен, председател на Датската асоциация на свободните училища и на Управителния съвет на Академията за подготовка на учители за свободните училища, в рубриката „Всичко за образованието“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творби на Сезар и Пикасо в подножието на Фуджи

Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе думата шедьоври никак не е пресилена щом става дума за творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур. Културното средище, отворило..

публикувано на 08.07.24 в 08:35
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50