Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-новите правила за гласуване – защо се налагат промени в току-що приетият Изборен кодекс

Снимка: БГНЕС

Защо се налагат промени в току-що приетият Изборен кодекс – просто защото поправките са непрофесионални и засягат правата на много българи... и това беше ясно още по време на гласуването в пленарната зала, и при отхвърлянето на ветото на президента Росен Плевнелиев... и затова спешно трябваше да се обсъждат съвсем нови поправки – тази седмица...
Правната комисия в парламента успя да събере най-разнопосочните предложения за нови промени в Изборния кодекс, които ако трябва да се обсъдят едно по едно – няма да има време за никаква друга законодателна работа.
Според председателя на Правната комисия Данаил Кирилов, който представлява ГЕРБ, много внимателно трябва да се обсъдят не само предложенията за българите извън страната, но и правилата на бъдещото електронно гласуване. От страна на БСП пък смятат, че нещата у нас не са назрели за електронно гласуване и най-добре е това да се отложи във времето – за бъдещи промени в Изборния закон... Проблемно е и т. нар. „задължително гласуване“, което не води до някакви санкции, поне засега... и на практика изглежда излишно.
Ето защо в момента никой не трябва да си задава въпроса защо отново ще променяме правилата за гласуване, след като променения вече Изборен кодекс бе приет, а ветото на президента Росен Плевнелиев – отхвърлено от мнозинството в пленарната зала.
ГЕРБ, Патриотичния фронт и управляващото крило на реформаторския блок тази седмица се оказаха много дипломатични и се съгласиха с някои предложения... Те сметнаха, че е разумно също и създаването на нов многомандатен район „Чужбина“, но според Данаил Кирилов това няма да мине в пленарната зала...
Чухме за новите предложения на повечето от политическите формации в парламента. Всички в момента трескаво работят по съвсем нови текстове... Доста интересно за наблюдателите е обаче защо това не се случи преди месец, например, или дори преди две седмици... или задължително трябваше да има протести и налагане на вето от страна на държавния глава... Защото повечето текстове тогава бяха приети набързо и в момента не дават никаква яснота при евентуални избори, каквито предстоят през есента, а други – като тези за ограничаването на българите от чужбина – бяха просто политически ход на Патриотичния фронт и чисто политическа подкрепа от страна на ГЕРБ...
Дали тази бързина и въобще връщането към дебата в начална фаза не влиза в някакво противоречие с правилата на законодателната власт. Юридически всичко е чисто, но... „беше извършена съвършена политическа глупост в пленарната зала и затова тя трябва да се поправя сега“ – коментарът е на лидера на Реформаторския блок Радан Кънев.
Засега остава само да се следи какво ще стане, как ще се съгласуват тези най-разнопосочни нови предложения за Изборен кодекс, и най-важното – по какъв начин ще гласуваме за държавен глава през есента. Времето не е страната на законодателите...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10