Етикетът е онзи код на общуване, който може в определени ситуации да ни отвори врати, да ни помогне да направим впечатление, да поддържаме добри отношенията си с колегите на работното място.
Така наречените „добри обноски“ се появяват за първи път в Италия през XIV век , а през Викторианската епоха в Обединеното кралство те се развиват като изключително сложен набор от правила , които обхващат почти всяка част на човешкото съществуване- от начинът, по който се изписват буквите до множеството различия в общуването между социалните класи и половете.
Каква част от тези норми е останала в нашето общество и да ден днешен? Оказва се, че особено в бизнес средите, код на общуване съществува. Той се различава в отделните страни и всеки млад лидер е длъжен да познава културните особености на своите партньори.
Невeна Дичева е основател и преподавател в Детската академия за добри обноски. Там тя ежедневно запознава деца от различни възрасти как да навлязат в сложната материя на съвременния етикет. Защо? Защото младите бизнесмени и бизнесдами трябва да знаят как да направят първо впечатление, как да подбират темите за разговор, как да се хранят прилично на масата - тези и много други неща се изграждат като навик, а не бива да са рамка и задължение.
Според Невeна усмихнатото, учтиво и възпитано дете получава уважение от околните и това го мотивира. То успешно и с лекота общува със своите връстници, буди доверие, чувства се хармонично, балансирано и спокойно.
В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...
В свят, който всячески се стреми да открадне вниманието ни, често пъти за кратко, ни се иска да сме все по-концентрирани. Днес пазарът предлага на заетите хора всевъзможни добавки, храни и напитки за фокус и концентрация, за да успяваме в ежедневието си и да бъдем успешни. Няма да се спираме на разсъждение какво означава да си успешен, днес успехът..
Започваме със загадка: ако тръгнат едни ловци от Русе към Силистра, а едни рибари хукнат от Силистра към Русе – къде ще се срещнат пътищата им точно след 60 км? Веднага отговаряме – в Тутракан, където гостува предаването "И рибар съм, и ловец съм". Посрещнаха ни гостоприемно членовете на Ловно-рибарско сдружение "Сокол" д-р Димитър Стефанов,..
В предаването "Нашият ден" и неговата рубрика "Разговорът" гостува Габриела де Лука – изключително колоритна дама, католичка по рождение и италианка по кръв, която разказа за своя аристократичен произход и неподвластната на обществени норми любовна история на своите баба и дядо. Всичко започва в пансион за знатни девойки, където младите дами..
Заедно с микробиолога д-р Йордан Стефанов във "Време за наука" опровергаваме упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве. Няма абсолютно нищо вярно – маята представлява просто обикновени и доста безобидни дрожди, които се използват в различни части от хранителната..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg