Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помагаме ли несъзнателно на телефонните измамници

Снимка: БГНЕС
Докато телефонните измамници стават все по-изобретателни, създават все по-сложни и заплетени сюжети, много от жертвите не осъзнават как сами помагат на престъпниците.

Според Стефан Попов от дирекция „Национална полиция”, потърпевшият предоставя информацията, като си мисли, че разговаря със свой близък в чужбина, служители на електроразпределителното дружество и дори полицай. Разпитът се осъществява постепенно и на първо място - вие оставате с впечатлението, че сте длъжни да съдействате.
Според информация на ЧЕЗ, по никакъв повод техни служители не могат да събират пари директно при посещение на абонатите, или да поискат личната ви информация по телефона.
В случай, че някой позвъни на вратата ви - всеки служител на ЧЕЗ е длъжен да покаже своята служебна карта, на която са изписани трите имена, съдържа негова снимка и длъжност във фирмата. Ако те не са на лице, твърде възможно е да става въпрос за измама.
Стефан Попов е категоричен, че ролята на семейството е важна както преди опита за измама, така и след нея. Тъй като голям процент от тях са възрастни хора, близките им трябва да ги предупреждават и съветват как да се реагира адекватно в такава ситуация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бяхме край Дунава

Започваме със загадка: ако тръгнат едни ловци от Русе към Силистра, а едни рибари хукнат от Силистра към Русе – къде ще се срещнат пътищата им точно след 60 км? Веднага отговаряме – в Тутракан, където гостува предаването "И рибар съм, и ловец съм". Посрещнаха ни гостоприемно членовете на Ловно-рибарско сдружение "Сокол" д-р Димитър Стефанов,..

публикувано на 29.04.25 в 17:05

Габриела де Лука: От любовта на една маркиза до посланието на Папа Франциск

В предаването "Нашият ден" и неговата рубрика "Разговорът" гостува Габриела де Лука – изключително колоритна дама, католичка по рождение и италианка по кръв, която разказа за своя аристократичен произход и неподвластната на обществени норми любовна история на своите баба и дядо. Всичко започва в пансион за знатни девойки, където младите дами..

обновено на 29.04.25 в 11:35

Съвременният хляб – най-ужасното изобретение на човека?

Заедно с микробиолога д-р Йордан Стефанов във "Време за наука" опровергаваме упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве. Няма абсолютно нищо вярно – маята представлява просто обикновени и доста безобидни дрожди, които се използват в различни части от хранителната..

публикувано на 29.04.25 в 10:42

Финансовият кредит от необходима услуга стана стока

Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица : защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на този социално и икономически значим въпрос? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги и кой е начинът да..

публикувано на 29.04.25 в 09:39

Във Велико Търново предстои прожекция с дискусия за трафика на хора

В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..

публикувано на 28.04.25 в 15:53